Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Koca, son günlerde artan solunum yolu enfeksiyonlarına ve hastanelerdeki doluluk oranlarına ilişkin soruları yanıtladı.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarındaki Artış

Gazetecilerin sorusu üzerine Bakan Koca, kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarında beklenen artışın yaşandığını belirterek, "Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için endişe edilecek bir durum yok." açıklamasında bulundu. Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20'ye yakın bir artışın olduğunu ifade etti.

Risk Grubundakilere Aşı Çağrısı

Koca, kış aylarında artan üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmaya yönelik olarak, risk grubundaki bireylerin aşılarını yaptırmaları gerektiğini vurguladı. Ayrıca, şikayetlerin uzun süre devam etmesi durumunda aile hekimine başvurulması gerektiğini belirtti.

Uykusuzluğa Doğal Çözüm: İşte Uykuyu Destekleyen Besinler ve Tavsiyeler Uykusuzluğa Doğal Çözüm: İşte Uykuyu Destekleyen Besinler ve Tavsiyeler

Hastane Doluluk Oranları

Hastanelerdeki doluluk oranlarına da değinen Sağlık Bakanı, servis yataklarında herhangi bir sorun olmadığını, ancak yoğun bakım yataklarında yüzde 72 doluluk oranının olduğunu ifade etti. İstanbul'da ise yoğun bakım doluluk oranının yüzde 83 olduğunu belirterek, bu artışa karşı yoğun çaba harcandığını ve sorunsuz bir sürecin hedeflendiğini dile getirdi.

Kaynak: (Haber Merkezi)