Özellikle son dönemde giderek artan fiyatlar sebebiyle vatandaşlar ucuz ayçiçek yağlarına yönelmeye başladı. Ancak fiyattan tasarruf ederken bu sefer hileli ayçiçek yağları ile karşılaşma riski ortaya çıkıyor. Hileli ayçiçek ve zeytinyağları, son dönemde vatandaşın en büyük korkusu haline geldi.

Hem sağlığa hem de cebe zararı olan hileli ayçiçek yağlarını ayırt etmenin yolları araştırılıyor. Ayçiçek yağı satın alırken bilinçli tüketici olmak isteyenleri yakından ilgilendiren açıklamalar gıda uzmanlarından geldi. Fırsatçılar, hileli ayçiçek ve zeytinyağlarını piyasaya sürerek tüketicileri aldatmanın yollarını ararken vatandaşları koruyacak önlemler belli oldu.

GIDA UZMANLARINDAN SAHTE YAĞ UYARISI

14427355-700x400

Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak? Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak?

Gıda uzmanlarına göre ayçiçek yağının sahte olup olmadığını anlamak epey zor olabilir. Ancak bazı püf noktalara dikkat eden vatandaşlar, sahte ayçiçek yağlarını satın almaktan kaçınabiliyor. Son dönemde hileli gıda ürünleri arasında özellikle ayçiçek ve zeytinyağları öne çıkarken uzmanlar dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Natürel sızma zeytinyağı, sahte yağlar ile en çok karıştırılan ürün olarak biliniyor. Çünkü hileli zeytinyağlarının içine rafine zeytinyağı, ayçiçeği, kanola, mısır, fıstık, pamuk ve soya yağları konuluyor. Sahte yağda en önemli tağşişlerden biri natürel sızma yağının daha ucuz yağlarla karşılaştırılmasıdır.

SAHTE AYÇİÇEK YAĞINI ANLAMANIN YOLLARI

Uzmanlar daha ucuz ve düşük kaliteli kanola, mısır, fıstık, pamuk, soya yağları ile tağşiş yapıldığını belirtiyor. Üstelik bu karışımlar alerjisi olan kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Sahte ayçiçek yağı ile gerçeğini ayırt etmek için koku testi yapılması gerekiyor.

Gerçek ayçiçek yağı kokusuz ve hafif tada sahiptir. Aşırı kokulu yağ, hileli ürüne işaret edebilir. Gerçek ayçiçek yağı açık renkli veya neredeyse renksiz görünüme sahiptir. Ancak sahte yağların genellikle daha koyu renkte olduğu belirtiliyor.

Ayçiçek yapını bir cam bardağa alıp berrak olup olmadığını gözlemleyin. Yağın bulanık veya tortulu görünmesi sahte yağ olduğunu gösterir. Gerçek ayçiçek yağı neredeyse tatsız olduğundan ağızda hafif bir tat bırakır. Eğer yağ aşırı acı ve yoğun tada sahipse sahte yağ olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi