Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, düğünlerde havaya ateş açılmasının yol açtığı tehlikeleri önlemek amacıyla "İnsan olmak, mutluluğu silahsız paylaşmaktır" adlı bir proje hazırladı. Türkiye genelinde yaygın olarak görülen düğünlerde havaya ateş açılmasının yorgun mermi kaynaklı yaralanmalar ve ölümlere neden olduğu göz önüne alınarak oluşturulan proje, düğünlerdeki silah kullanımını azaltmayı hedefliyor.

Proje kapsamında, düğünlerde görev alacak olan sağdıçlara özel olarak tasarlanan kol bantları, bilgilendirici broşürler, afişler ve araçlara yapıştırılacak çıkartmalar hazırlandı. Ayrıca, polis memuru Ahmet Burak Çolak tarafından senaryosu yazılan bir kısa film çekildi. Bu film, yorgun mermi kullanımının potansiyel tehlikelerini ve bu eylemin sonuçlarını anlatarak insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Şanlıurfa Asayiş Şube Müdürü Salim Şen, projenin önümüzdeki pazartesi günü itibarıyla başlayacağını belirterek, "Toplum içerisinde yorgun merminin zararları ve başka insanlarımızın bundan zarar görmemesi için farkındalığı ve bilinçlendirmeyi sağlayacağımızı düşünüyoruz" dedi.

5s45d4545ssdfdffrgthjkl

Şanlıurfa'da bu yıl 17 kişi boğularak hayatını kaybetti Şanlıurfa'da bu yıl 17 kişi boğularak hayatını kaybetti

Projeye göre, sağdıçlara dağıtılacak pazı bantları, "Düğünümüzde silah sıkmıyoruz" yazısıyla donatılacak. Bu şekilde düğünlere katılan sağdıçlar, bir nevi nöbetçi olarak davranacak ve düğünlerde silah kullanımının önüne geçilmesine yardımcı olacak.

Kaynak: AA