Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz, 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında bir açıklama yaptı. Solmaz, organ ve doku nakliyle tedavi edilebilen hastalıkların Türkiye'de önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna dikkat çekti. Özellikle kadavra bağışı oranındaki yetersizliğin, organ bekleyen hastaların hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Solmaz, organ ve doku nakliyle tedavi edilebilen hastalıkların ülkemizde de önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Kadavra bağışçı sayısının yetersiz olması sebebiyle binlerce kişinin organ beklerken hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı. Organ naklinin, işlevini yerine getiremeyen bir organın canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam bir organla değiştirilmesi işlemi olduğunu açıkladı.

Sağlık Müdürü Solmaz, kişilerin hayatta iken organ ve dokularını başka hastaların tedavisi için bağışlamalarının organ bağışı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin organ nakli faaliyetleri için gerekli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve merkezlere sahip olduğunu belirtti. Organ bağışlarının Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetimi altında gerçekleştiğini söyledi ve organ dağıtımının Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi aracılığıyla adaletli ve şeffaf bir şekilde yapıldığını açıkladı.

Urfa’nın 3 İlçesinde 82 Sürücüye Ceza Kesildi! Urfa’nın 3 İlçesinde 82 Sürücüye Ceza Kesildi!

Doç. Dr. Solmaz, kadavra bağışı oranındaki yetersizliğin aşılmamış en önemli sorun olduğunu belirtti. Her bağışın yeni bir hayat olduğunu unutmamamız gerektiğini vurguladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun organ naklinin caiz olduğunu bildirdiğini ve organ bağışının insanın insana yapabileceği en büyük yardım olduğunu ifade etti. Şanlıurfa'da böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, incebağırsak gibi organlarla birlikte kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı gibi dokuların nakillerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Solmaz, organ bağışı yapmak isteyen vatandaşların İl Sağlık Müdürlükleri, hastaneler, organ nakli merkezleri, aile hekimliklerine başvurarak detaylı bilgi alabileceklerini ve organ bağışı kartı sahibi olabileceklerini belirtti. Organ bağışı kartını alan kişilerin kartlarını her zaman yanlarında taşımalarının önemine değindi. Akli dengesi yerinde olan 18 yaş ve üzeri her bireyin organ bağışı yapabileceğini ifade etti.

(İLKHA)