Havalar memleketin dört bir yanında soğudu ve Kasım ayı bitmeden kış mevsimi kendini hissettirmeye başladı. Şanlıurfa’da ve çevre illerinde, Marmara Bölgesi içerisinde yer alan birçok ilde kar havaları görülmeye başlarken, soğuk havaların en büyük sorunlarından biri olan üşüyen ayaklar da yeniden gündemde yer almaya başladı. Bir türlü ısınmayan ayaklara sahipseniz dikkat!

Kış dönemlerinde genellikle herkes aynı şeylerden şikayetçi olur. Bu şikayetler arasında en çok gündeme gelenlerden biri de üşüyen ayaklardır. Genellikle soğuk hava şartlarında ortaya çıkan üşüyen ayak sorunu, aslında ciddi bir sağlık sorununun habercisi de olabilir! Dikkate alınması gereken bir sorun olan üşüyen ayak sorunu, başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle ayakları üşüyen herkesin dikkatli olması ve önlem alması gerekiyor. İşte detaylar…

Sağlık Bakanı Koca'dan Klima Kullanıcılarına Önemli Uyarı Sağlık Bakanı Koca'dan Klima Kullanıcılarına Önemli Uyarı

ÜŞÜYEN AYAKLARA SAHİPSENİZ DİKKAT!

650x344-ayak-usumesi-hangi-hastaligin-belirtisidir-ayaklarda-usume-neden-olur-sebepleri-nelerdir-s1-1664864503113

Üşüyen ayaklar, elbette soğuk havalarda net bir şekilde ortaya çıkar ve bunun sebebi soğuk hava şartlarıdır. Ancak kan dolaşımı sorunu yaşayan kişilerde üşüyen ayak sorunu daha uzun soluklu yaşanır ve bu kişiler genellikle ayaklarını bir türlü ısıtamaz. Bu durum ayakların sürekli soğuk kalmasına neden olurken, aynı zamanda bazı kalp ve damar hastalıklarının da habercisi olabilir.

BU HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR

Ayakların sürekli üşümesi, zayıf kan dolaşımının yanı sıra anemi kaynaklı da olabilir. Kan hücresi eksikliği olan bu durum, aynı zamanda yorgunlu ve çabuk kilo alma ile de etkilerini gösterebilir.

Ayrıca üşüyen ayaklar, diyabet habercisi de olabilir. Ancak diyabet sadece ayaklara değil, sinir hasarı nedeniyle birçok bölgeye etki ederek genel bir üşüme hissine de neden olabilir. Bir diğer yandan tiroid bezinin az çalışması metabolizmaya etki ederek, vücut ısısının kontrol edilmesini zorlaştırabilir. Bu da hipotiroidizm belirtisi olarak ayaklarda üşümeye neden olabilir.

Kaynak: (Haber Merkezi)