Sofrada yeni lezzet arayanlar, pratik ve doyurucu yemekler ile mutfağında yöresel lezzetlere yer açmak isteyenler, bu yöndeki arayışlarını sürdürüyor. Lezzet konusunda dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Türkiye’de, ayrıca mutfağı ile ünlü olan Şanlıurfa’da bulunan lezzetler merakla araştırılıyor.

Türkiye’nin en güzel yemeklerinin çıktığı illerden biri olan Şanlıurfa, aya köftesiyle de yiyenleri pişman etmemeye devam ediyor. Mutfağında ve sofrasında yöresel, farklı ve lezzetli tatlara yer vermek isteyenler için Şanlıurfa’ya has aya köftesi tarifi hazır! Bu kolay tarifi hızlıca hazırlayarak, benzersiz bir lezzet elde edebilirsiniz! İşte tarifi…

ŞANLIURFA AYA KÖFTESİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Doğu Akdeniz'deki Sıcaklar Vatandaşları Zorluyor Doğu Akdeniz'deki Sıcaklar Vatandaşları Zorluyor

11850939-1200x824

●     1 kg ince bulgur

●     Yarım yemek kaşığı domates salçası

●     Yarım su bardağı Şanlıurfa isotu

●     Bir yemek kaşığının yarısından fazla un

●     2 yumurta

●     Yumurta ve un kullanmak istemeyenler için; kararında ve ıslatılmış ekmek içi

●     Tuz

●     Karabiber

●     Sıvı yağ

ŞANLIURFA AYA KÖFTESİ HAZIRLANIŞI

  1. İlk olarak yumurta ve unu veya ıslatılmış ekmek içi kullanıyorsanız bu malzemeler haricinde kalan tüm malzemeleri geniş bir kap içine alarak yoğurmaya başlayın.
  2. Karışıma azar azar su ekleyin ve karışım iyice yumuşak bir kıvama gelene kadar yoğurmaya devam edin.
  3. Daha sonra karışıma un yumurta veya ekmek içi de ekleyerek yoğurma işlemini sürdürün. Daha sonra elde ettiğiniz kıvamdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın.
  4. Avuç içine aldığınız parçaları hafifçe bastırarak eşit kalınlığa getirin ve parçaları avuç içinde çevirerek daire şeklini verin. Burada, klasik bir köfte görünümü elde etmeye çalışın.
  5. Daha sonra parçaları, sulu olduğu için yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirin ve bu aşamadan sonra tavada sıvı yağı iyice kızgın bir hale getirin.
  6. Köfteleri kızgın sıvı yağ içinde kızarana kadar pişirin ve yanına istedeğiniz ek ürünü servis edin. Yoğurt, cacık, çorba gibi ürünlerle birlikte yiyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kaynak: MEHMET MEKİ AKGÜL