Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Gazel Geleneği ve Sıra geceleriyle tanınan müzik kültürünü UNESCO Uluslararası Yaratıcı Şehirler Ağı'na "Müzik" temasıyla dahil etmeyi başardı. Daha önce 2010 yılında Sıra Gecesi Geleneğiyle UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan Şanlıurfa, bu kez Büyükşehir Belediyesi'nin başvurusuyla "Müzik" alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na katıldı.

Gazel geleneğinin son temsilcisi Kazancı Bedih (Bedih Yoluk) ile özdeşleşen Sıra Geceleri, dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştır. Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Nuri Sesigüzel, Mehmet Özbek ve birçok sanatçıyı yetiştirmesiyle tanınan Şanlıurfa, artık dünya tarafından "Müzik Şehri" olarak bilinecektir.

DP Urfa İl Başkanı Mustafa Polat Güven Tazeledi DP Urfa İl Başkanı Mustafa Polat Güven Tazeledi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde, yerel müzik, gazel geleneği, türküler vemüzikal zenginliklerle Mitolojik ozan Orfeus'un yaşadığı Şanlıurfa, "UNESCO Müzik Şehri" listesinde yer almaktadır.

69334-35349-20231101114712

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kentin müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilmesinin tüm Şanlıurfalıların gururu olduğunu belirtti. Beyazgül, şunları dedi;

"Türkülerimiz, folklorumuz ve kültürümüzle Şanlıurfa, 'UNESCO Müzik Şehri' unvanını kazandı. Pandemi döneminde başlattığımız UNESCO Müzik Şehri Unvanı alma çalışmalarını emek ve gayretlerle tamamladık. Bu gurur hepimizin, bu gurur Şanlıurfa'nındır. UNESCO Müzik Şehri Şanlıurfa, tüm milletimize ve bu değerde katkısı bulunan hemşehrilerimize armağan olsun" 

25117-60783-20231101114711

Kaynak: (Haber Merkezi)