Şanlıurfa'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen "Ali Dede Hayratı" etkinliği, yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Karaköprü Belediyesi tarafından organize edilen etkinlikte, kuru fasulye ve pilav ikramı yapıldı.

Etkinlik, ilçe merkezinde Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu ve görevliler, yaklaşık 10 bin kişiye kuru fasulye ve pilav dağıttı.

Başkan Baydilli, yaptığı konuşmada, bu yıl da vatandaşları kardeşlik sofrasında buluşturmanın mutluluğunu dile getirdi. Ali Dede'nin Şanlıurfa için önemli bir manevi şahsiyet olduğunu vurgulayan Baydilli, şunları söyledi:

fd5e5e5e9e59e59de5d656s56sssss

"IV. Murad, Bağdat Seferi'ne giderken Karaköprü'ye uğrar ve burada Şazeli Ali Dede'nin hayır duasını ister ve zaferle dönmek için dua ister. Bağdat Seferi'nin zaferle sonuçlanmasıyla Sultan Murad, sefer dönüşünde yine Ali Dede'ye uğrar ve Karaköprü'yü ona vakfeder. O günden bu zamana kadar ilçemizin manevi sahibi Ali Dede için hayrat yapılır ve kardeşlik sofraları kurulur. Bu yıl 23. kez düzenlediğimiz Ali Baba Hayratı programımızın temasını 'dayanışma' olarak belirledik. Bu temayı seçerken, Kahramanmaraş merkezli depremler ve Şanlıurfa'da yaşanan sel felaketi gibi olaylarda gösterilen dayanışma ve birlikteliğe dikkat çekmek istedik. İnşallah buradaki birlik ve dayanışma, tüm İslam dünyasında da birlik ve beraberliğe vesile olur. Ayrıca, Gazze'ye karşı yapılan zulme karşı birlik içinde hareket etmek de önemlidir."

Etkinlikte kullanılan malzemeler arasında yaklaşık bir ton et, 700 kilo kuru fasulye ve 800 kilo pirinç yer aldı. Ayrıca, 10 bin ekmek dağıtıldı.

Şanlıurfa'da Kuvvetli Yağış Uyarısı: Su Baskınları ve Ulaşımda Aksamalara Karşı Dikkat Şanlıurfa'da Kuvvetli Yağış Uyarısı: Su Baskınları ve Ulaşımda Aksamalara Karşı Dikkat

AA