Suruç ve Harran ilçelerinde gerçekleştirilen anız yakımı sebebiyle tarlalardan elektrik dağıtım hatları zarar gördü. Yangının etkisi ile dağıtım hatlarında yer yer kopmalar da yaşanınca iki ilçede 16 mahalle elektriksiz kaldı.

Alınan bilgilere göre, ilk hasattan sonra ikinci mahsulü ekmeye hazırlanan çok sayıda çiftçi, tarlalarında kalan anızı  yakmaya devam ediyor.  Enerji nakil hatlarının yanında doğal yaşamı da olumsuz etkileyerek, hava kirliliğine neden olan anız yakımı yüzünden Suruç ilçesinde tarlalardan geçen dağıtım hattı, yükselen alevlerin etkisi ile zarar gördü. Bu nedenle Ürkütlü, Çağla, Köseveli, Aşma, Körkuyu, Üçtepe, Gümüştepe, Yeşilce, Akmağara, Aylan, 75. Yıl mahallelerindeki yaklaşık 2 bin abone enerjisiz kaldı.

Harran ilçesindeki anız yakımında ise dağıtım hattının zarar görmesi sonucu  Meydankapı, Gürgelen, Küçük Düzlük, Kuruyer, Toytepe mahallerindeki 370 abone elektriksiz kaldı.

Şanlıurfa’da öyle bir yerden çıktılar ki! Şanlıurfa’da öyle bir yerden çıktılar ki!

Dicle Elektrik ekipleri, zarar gören dağıtım hatlarını yenilemek için hızla harekete geçti. Yoğun çaba sonucunda 15 mahalleye yeniden elektrik enerjisi sağlandı. Şirket, anız yakımının neden olduğu zararlar sebebiyle suç duyurusunda bulunarak yasal işlem başlattı.

Kısa süre önce de Akçakale ilçesinde yaşanan anız yakımı sonucunda da Dicle Elektrik’e ait dağıtım hattı zarar görmüş ve 20 mahalle gerekli onarım yapılana kadar elektriksiz kalmıştı.

Kaynak: (İLKHA)