Türkiye’de sosyal devlet anlayışı ile yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara, çeşitli başlıklar altında nakdi ve ayni destekler sağlanıyor. Söz konusu destek ve yardımlar, vatandaşların ihtiyaç durumuna göre veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılan destek ve yardım ödemeleri, dönemsel olarak da değişiklik gösterebiliyor. Milyonlarca vatandaşa düzenli aralıklarla yardımlar sağlanarak, bu ihtiyaçlara cevap veriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı

Ekonomik ve sosyal şartlar, birçok vatandaşı köşeye sıkıştırmış halde. Bu kapsamda yapılan ekonomik ve sosyal yardımlar da vatandaşlara zor zamanlarda bir nebze de olsa nefes alma fırsatı sunuyor. Bu yardımlar ekonomik olarak güvencesiz olan veya çeşitli sosyal sorunlar ile mücadele etmek durumunda kalan vatandaşlar için hayati bir önem taşıyor. Yapılan yardım ve desteklere zaman zaman yenileri eklenirken, 18-55 yaş arası vatandaşlar için 4.471 TL’lik desteklerin de kapısı açıldı. İşte detaylar…

BAKANLIKTAN İŞ VE NAKİT DESTEK İMKANI

para-verilmesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılan nakdi ve ayni destekler kapsamında “İşe Başlama Yardımı” da sağlanıyor. İşsiz vatandaşlara sunulan ve yeni bir başlangıç yapma olanağı tanıyan bu destek, İŞKUR aracılığıyla vatandaşların iş bulmasına da olanak tanıyor. İş görüşmelerine katılan ve anlaşan vatandaşlar böylece hem iş sahibi oluyor hem de bakanlıktan ek nakit destek alabiliyor.

İŞE BAŞLAMA YARDIMI KİMLERE, HANGİ ŞARTLARDA VERİLİYOR?

İşe Başlama Yardım ödemeleri, yılda sadece bir defa vatandaşlara veriliyor. Bu yardım, net asgari ücretin üçte biri olacak kadar hesaplanıyor ve güncel şartlarda 4.471 TL olarak veriliyor. İşe yeni başlayan ve henüz maaş almamış kişilerin adaptasyon sürecinde ekonomik yükünü hafifletmeyi amaçlayan bu ödemeler için kişilerin İŞKUR üzerinden iş başvurusunda bulunması ve iş görüşmesine katılması gerekiyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)