Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Afet işleri ve Göç Hizmetleri Daire Başkanlığı, Park ve Bahçe Daire Başkanlığı ile UNHCR tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Toplum Temelli Sera Projesi” kapsamında üretimi yapılan 1.5 milyon çiçek Şanlıurfa sokaklarını süsleyecek. Tagetes, Petunya, Vinca, hercai ve menekşe gibi çiçeklerin üretiminin yapıldığı seranın açılışı yapıldı.

Açılışa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, UNHCR Güneydoğu Bölge Temsilcisi Veton Orana katıldı. Açılış sonrası Başkan Beyazgül ve beraberindekiler kadınlar tarafından sera alanında üretilen çiçekleri incelediler.

Haliliye’de bina çatısında korkutan yangın Haliliye’de bina çatısında korkutan yangın

Dezavantajlı Aileler ve Göçmen Misafirlere İstihdam Sağlandı

95287-24138-20231118084915

Projenin dezavantajlı aileler ve göçmen misafirlere yönelik geliştirildiğini belirten Başkan Beyazgül, şunları dedi;

“Bu, aktif bir çatışma bölgesinde yüksek riskli bir operasyondu ve hastaneye yakın bir yerde şiddetli çatışmalar devam ediyordu. Güvenlik durumuyla ilgili zaman kısıtlamaları nedeniyle ekip, ‘ölüm bölgesi’ ve ‘vahim’ olarak tanımladıkları hastanede sadece bir saat geçirebildi. Bombardıman ve çatışma izleri açıkça görülüyordu. Ekip hastanenin girişinde bir toplu mezar gördü ve 80’den fazla kişinin burada gömülü olduğu söylendi" dedi. Proje kapsamında 9 sera alanında 40 bayan istihdam edildiğini söyleyen Beyazgül, “Bir yandan üretim, bir yandan istihdam, bir yandan da doğaya ve iklime hizmet eden bu projelerin devamı çok önemlidir. Bu işbirliğinin devam etmesi Büyükşehir Belediyemiz açısından da çok önemlidir. Bundan hepimiz mutlu olacağız. Şanlıurfa’mız mutlu olacak. Bu yatırımı yapan UNHCR, doğru yatırım yapmış olduğunu görecek. Şanlıurfa için değil, dünya insanlığı için olması gereken adımları birlikte atacağız” 

UNHCR’den Ortaklık Teşekkürü

71100-34462-20231118084917

UNHCR Güneydoğu Bölge Temsilcisi Veton Orana ise projenin çok güzel olduğunu ve Şanlıurfa’da olmaktan memnun olduklarını ifade etti. Orana, “Bu proje, UNHCR ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi arasındaki güçlü ortaklığın bir meyvesidir. Bu ortaklık, hem yerel hem de göçmen topluluklara fayda sağlamaktadır. Bu çiçekler, Şanlıurfa’nın güzelliğine güzellik katacak ve insanların moralini yükseltecektir. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)