Şanlıurfa'da, doğal gaz kullanımının yaygınlaşması, oduncuları olumsuz etkiledi. Şanlıurfa Oduncular Pazarı'ndaki esnaf, doğal gazın semtlerde yaygınlaşmasıyla birlikte odun satışlarının azaldığını ifade etti.

Özellikle kış aylarında doğal gazın olmadığı bölgelerde yaşayan vatandaşlar, ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için odun arayışına girmektedir. Ancak doğal gaz kullanımının arttığı Şanlıurfa'da, oduncu esnafının satışları düşmüş durumdadır.

Esnaf, Şanlıurfa'nın sıcak bir bölge olması ve vatandaşların soğuğa alışkın olmamasından dolayı, odun alımının azaldığını belirtmektedir. Geçen yıla göre satışlarda yüzde 70 oranında düşüş yaşandığı ifade edilmektedir. Odunun fiyatı 4 bin TL iken, kömürün fiyatı ise 7 bin 200 TL civarındadır. Meşe odunu genellikle tercih edilen bir yakacak türüdür, çünkü kalorisi yüksektir, daha uzun süre yanar ve daha fazla ısı sağlar.

Doğal gazın bir kısmının bedava olacağı duyurusunun insanları doğal gaza yönlendirdiği belirtilmektedir. Bu durumda, kış mevsiminin arifesinde olan Şanlıurfa'da, vatandaşların doğal gazı tercih ettiği ve odun alımının azaldığı görülmektedir. Şehrin hemen hemen tüm mahallelerine doğal gazın gittiği ifade edilmektedir. Ancak doğal gazı alamayan veya bağlatamayan vatandaşların odun almak için esnafa başvurduğu bilinmektedir.

Şanlıurfa Oduncular Pazarı'nda faaliyet gösteren esnaflardan Mehmet Sait Takılan, "Bu sezon başka sezonlara benzemiyor. Doğal gazın yaygınlaşması ve hayat pahalılığı nedeniyle geçmiş sezonlara hiç benzemiyor. Durumlar iyi değil. Geçen sezon çok iyiydi. Bu sene yüzde 70 oranında satışlarımızda düşüş var" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa'da 14 Kişi Hayatını Kaybetti! Şanlıurfa'da 14 Kişi Hayatını Kaybetti!

Diğer bir esnaf Ali Karabacak ise, "Kış geldi, bütün Şanlıurfa'ya doğal gaz geldi. İşlerimiz yüzde 50 düştü. Esnaf perişan durumda, iş olmuyor. Geçen sene daha iyiydi, bu sene iyi değil. Bu sene odun alımı yok. Doğal gaz oduncuların işlerini durdurdu" dedi.

Ahmet Öge ise doğal gazın gelmesinin insanlar için daha iyi olduğunu belirterek, "Halk odun ihtiyacını görmeye başlamış. Genellikle meşe ve kayısı tercih ediliyor. Doğal gazın gelmesiyle işler yüzde 50 düştü. Doğal gaz bizi yüzde 60-70 etkiledi. Sadece Urfa'nın yüzde 30'u doğal gaz çekmemiş. Doğal gazın gelmesi bir yandan iyidir, milletimiz için güzel bir şey" şeklinde konuştu.

(İLKHA)