Şanlıurfa'da 16 yaşındaki İbrahim Halil Demir, bir elektrik çarpması sonucunda kalbi durdu. Hızlı bir şekilde Harran Üniversitesi Hastanesi'ne ulaştırılan genç hastaya, uzman ekipler tarafından müdahalede bulunuldu ve kalbi tekrar çalıştırıldı. Ancak, hastaneye ulaştırılana kadar geçen süreçte beyni oksijensiz kalmış ve ağır hasar almıştı.

Harran Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından, İbrahim Halil Demir'in ailesine mezenkimal kök hücre tedavisi önerildi. Aile tedaviyi kabul etti ve genç hastaya 4 seans mezenkimal kök hücre tedavisi uygulandı.

Yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirilen tedavinin 4. seansının ardından, İbrahim Halil Demir konuşmaya başladı. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Kahveci, hastanın durumu ve tedavi süreci hakkında bilgi verdi.

Dr. Kahveci, 27 Temmuz'da meydana gelen elektrik çarpması sonucunda kalbi duran ve beyni oksijensiz kalan İbrahim Halil Demir'e Şanlıurfa'da bir ilk olan mezenkimal kök hücre tedavisinin uygulandığını açıkladı. Tedavinin ilk seansının olayın 24. gününde başladığını belirten Kahveci, toplamda 4 seans mezenkimal kök hücre tedavisi uygulandığını ifade etti. Hastanın konuşmaya başlaması ve solunum cihazına olan ihtiyacının ortadan kalkmasıyla olumlu bir ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

Kahveci, mezenkimal kök hücre tedavisinin doku onarımını hızlandırma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, tedavinin hastanın durumuna göre farklı sonuçlar verebileceğini söyledi. İleriye dönük olarak İbrahim Halil Demir'in kas gücünün artacağını ve fizik tedavi programıyla birlikte 3-4 ay içinde yürümeye başlamasının beklendiğini, 1 yıl içinde de normal yaşamına dönmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan da mezenkimal kök hücre tedavisinin hastanede uygulanan bir tedavi olduğunu belirtti. Hastaneye gelen 16 yaşındaki hastaya başarılı bir şekilde mezenkimal kök hücre tedavisi uygulayan Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Kahveci'ye ve ekibine teşekkür etti.

Şanlıurfa’da kızıl şahin tedaviye alındı Şanlıurfa’da kızıl şahin tedaviye alındı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi, mezenkimal kök hücre tedavisini uygulama yetkisine sahip sayılı merkezlerden biridir. Hastanenin başhekimi, İbrahim Halil Demir'in tedaviyle eski sağlığına kavuşmasını öngördüklerini ve tedaviyi başarıyla uygulayan Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Kahveci ve ekibine teşekkür ettiklerini belirtti.

Kaynak: (İLKHA)