Bağkurluların uzun bir süredir bekledikleri yeni düzenleme için düğmeye basıldı. Kabine toplantısından önemli kararların çıkması beklemiyor. Özellikle, prim gün sayısının 7200’e indirilmesi konusu ele alınacak.

Şanlıurfalı vatandaşları da ilgilendiren bu değişiklik, küçük esnaf ve tüccarların erken emekli olmasını sağlayacak. İşte, Bağ-Kur 7200 gün emeklilik hakkında son gelişmeler…

BAĞ-KUR’LULARA 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Gram Altında Yükseliş Sürüyor mu? Gram Altında Yükseliş Sürüyor mu?

gffggf-51

Bağ-Kur’luların emeklilik için ödemeleri gereken prim gün sayısı, 9 binden 7 bin 200’e düşürülecek. Bu sayede, esnaf ve tüccarlar, SSK’lılarla aynı şartlarda emekli olabilecek. Bu düzenlemeden yaklaşık 1 milyon kişinin yararlanması bekleniyor. 10 ve altında çalışanı olan işletmeler, bin 800 gün daha az prim ödeyerek 5 yıl daha erken emekli olabilecek.

Bağ-Kur prim eşitlemesi çalışmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı olduğu belirtildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yapmış olduğu açıklamasında, primlerin 7. 200 güne düşürülmesinin kendileri için mühim bir söz olduğunu belirtti ve “Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. 9 bin yerine 7 bin 200 gün ödeyerek Bağ-Kur’lulara 5 yıl önce emekli olma imkanı veriyoruz. Bu konuda temel kriterlerimiz, standartlarımız olacak. Bütçe disiplini kapsamında bu amacımıza ulaşacağız.” dedi.

BAĞ-KUR 7200 GÜN EMEKLİLİK KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR VE PRİM GÜN SAYISI ŞU ANDA NE KADAR?

Bu düzenlemeden faydalanmak isteyenlerin Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı olması gerekiyor. Bakkal, kasap, kuaför, ayakkabıcı, berber, kıraathane sahibi gibi küçük esnaf bu avantajdan yararlanabilecek. Ancak, şirket sahibi olanlar ve bilanço usulüne göre defter tutanlar bu haktan faydalanamayacak.

2008 yılında yapılan sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emeklilik için ödemeleri gereken prim gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Fakat, Bağ-Kur’lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak kalmıştı. Yapılacak olan düzenlemeyle Bağ-Kur prim gün sayısı SSK ile aynı seviyeye getirilerek 7200’e indirilecek.

Kaynak: Haber Merkezi