Hafızlık Yatılı Kız Kur’an Kursunun Temel Atma Törenine İlçe Müftüsü Sacit Emiri, Kur’an Kursları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Şanlıurfa Başkanı Abdulkadir Özbek, Diyanet-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Hadi Gündüz, Şanlıurfa Peygamber Sevdalıları Derneği Başkanı İbrahim Halil Güven, Şanlıurfa STK'ları Platformu Sekreteri Veysel Toprak, Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Murat Eyliyen, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu ve davetliler katıldı.

I M G 6064

Kur`an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda İlçe Müftüsü Sacit Emiri, Kur’an Kursları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Şanlıurfa Başkanı Abdulkadir Özbek, Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Murat Eyliyen ve AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu birer konuşma yaptı.

Başkan Gülpınar, “Bu Kurban Paylaşmanın Manevi Hazzını Birlikte Yaşayalım” Başkan Gülpınar, “Bu Kurban Paylaşmanın Manevi Hazzını Birlikte Yaşayalım”

"Kursumuz kendi elektriğini kendi üreten yeşil enerji sistemi ile donatılacaktır"

I M G 6016

Yatılı Kız Kur’an Kursu hakkında konuşan Kur’an Kursları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Şanlıurfa Başkanı Özbek, "Bismillah deyip yola koyulduk. Elhamdülillah kısa bir sürede bu seviyeye geldik. Şanlıurfa Yatılı Kız Kur'an Kursu Külliyemiz 9 dönüm üzerine bir cami ve 8 bin 700 metre kare kapalı alan bir Kur'an Kursu Külliyesidir. 300 kişilik olarak planlanmış olup 20 derslik, 50 yatakhane, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, kütüphane, mutfak, yemekhane, etkinlik alanları, idari bilimler, revir, kantin, bilgisayar odaları ve toplantı salonları bölümlerinden oluşacaktır. Kursumuz kendi elektriğini kendi üreten yeşil enerji sistemi ile donatılacaktır." dedi.

I M G 6030

Hafızlık Yatılı Kız Kur’an Kursunun hayırlı olmasını dileyen Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Murat Eyliyen, emeği geçenlere teşekkür etti.

I M G 6035

"Bu müesseseler Resulullah'ın hayatındaki ilk atmış olduğu temellerdir"

Yapılan külliyenin Resulullah döneminde yapılan eserlere benzediğini ifade eden Müftü Emiri, "Hazreti Muhammed'i bize bahşettiğinden dolayı ve bizi de ona ümmet olma şerefine erdirdiğinden dolayı yüce rabbime sonsuz hamdü senalar olsun. Eğer Resulullah olmasaydı bizler Kur'an'ı hiç anlayamazdık ve hayatımıza tasdik edemezdik. Onun için yaşayan ve yürüyen Kur'an olan Hazreti Muhammed anlaşılmadığı müddetçe Kur'an da vahiyde anlaşılmayacaktır. Bu eserler bizi Resulullah ile tanıştırma, onun dili ile bize ulaşan Kur'an'a ulaştırma eserleridir. Rabbim bu eserlerin tamamlanılmasını ve bitirilmesini kolaylaştırsın. Bu eserler daha önce bizim ecdadımızın temel atmış olduğu eserlere benzer. Mabetler ve bu müesseseler Resulullah'ın hayatındaki ilk atmış olduğu temellerdir." diye konuştu.

"Resulullah hem bayanlara hem de erkeklere eğitimlerini görebilecekleri yerleri hemen mescittin yanı başında yapmıştır"

I M G 6090

"Geleceğimizin teminatı olan kızlarımızı Resulullah'ın ayetleriyle donatırsak ümmet olarak geleceğimizi sağlamlaştırmış olacağız" diyen Emiri yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Gittiği yerlerde yaptığı en önemli icra atların başından gelen birisi mescitlerin bina edilmesi ve Ashab-ı Suffe gibi eğitim merkezlerini oluşturmak olmuştur. Ashab-ı Suffe hem bayanlar için hem de erkekler için kullanılan bir cümledir. Resulullah hem bayanlara hem de erkeklere eğitimlerini görebilecekleri yerleri hemen mescittin yanı başında yapmıştır. Şu an bizde benzer şekilde temelini atmışızdır. Erkeği de yetiştiren doğuran, kızı da yetiştiren doğuran bir kadındır. Geleceğimizin teminatı olan kızlarımızı, bacılarımızı, annelerimizi Kur'an ayetlerinden Resulullah'ın ayetleriyle donatırsak hem ülke olarak hem ümmet olarak geleceğimizi sağlamlaştırmış olacağız."

I M G 6076

Daha sonra Müftü Emiri tarafından yapılan duaların ardından 300 yataklı Hafızlık Yatılı Kız Kur’an Kursunun temeline ilk harç akıtıldı.

Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

I M G 6095

Muhabir: MEHMET TAHİR TANRIKULU