Şanlıurfa'da bulunan İslami sivil toplum kuruluşları (STK'lar), Filistin'deki soykırıma ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Türkiye ziyaretine tepki göstermek amacıyla bir basın açıklaması düzenledi. Rabia Meydanı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, ABD'nin siyonist rejime sürekli destek vermesi eleştirildi ve Blinken'ın Türkiye ziyareti kınandı.

AGD Şanlıurfa İl Başkanı Erol Sönmezsoy tarafından okunan basın metninde, siyonist rejim ile ABD'nin barış ve adalet kavramlarıyla bir araya gelmesinin mümkün olmadığı vurgulandı. Sönmezsoy, Filistin'de yıllardır süregelen sistematik zulüm ve katliamlara dikkat çekerek, soykırımın artarak devam ettiğini belirtti. İsrail'in çocuk, genç, yaşlı, kadın demeden her fırsatta vahşetini sergilediğini ve uluslararası sularda vatandaşları katlettiğini ifade etti.

Batı ve Amerika'nın insan haklarından bahsetmelerine rağmen İsrail terörizmine karşı hiçbir zaman çıkmadıklarını söyleyen Sönmezsoy, ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in Filistin planlarını açıkladığını ve Gazze'nin Filistin'in yönetemeyeceğini, uluslararası bir kontrol gücünün oluşturulması gerektiğini belirttiğini aktardı. Blinken'in Türkiye'yi ziyaret edeceğini duyuran Sönmezsoy, Blinken'i Türkiye'de istemediklerini vurguladı.

Sönmezsoy, Türkiye'nin tarih boyunca mazlumların ve Müslümanların yanında olduğunu ve bugün de Filistin'in yanında olduğunu belirtti. Siyonist İsrail ve ABD ile barış ve adalet kavramlarının bir araya gelmesinin mümkün olmadığını ifade eden Sönmezsoy, Müslüman ülkelere de seslenerek İsrail ile işbirliği yapmanın izzetsizlik olduğunu ve bu topraklarda İsrail olduğu sürece barışın gelmeyeceğini söyledi.

Şanlıurfa’da ortak operasyon, 50 gözaltı Şanlıurfa’da ortak operasyon, 50 gözaltı

176c39a0-1654-40cc-98cb-68bb9212b820

(İLKHA)