Şanlıurfa'da gerçekleştirilen "Kasım Ayı Sahabe Ayı" etkinliği, önemli bir konuşmaya sahne oldu. İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Ömer Çelik, sahabelerin hayatından örnekler vererek, mazlumların zalimleri nasıl devirdiğini anlattı.

Programın sunuculuğunu yapan Abdusselam Bucak, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinliği yönetti. Özlem Ajans sanatçısı İbrahim Akbaş'ın ilahi ve ezgileriyle renklenen program, Şanlıurfa Peygamber Sevdalıları Derneği Başkanı İbrahim Halil Güven'in selamlama konuşmasıyla devam etti.

Molla Ömer Çelik, sahabe hayatının anlamını ve önemini vurgulayarak, katılımcıları düşünmeye ve tefekkür etmeye davet etti. Sahabe hayatının sadece meleklerin yaşayabileceği bir hayat olmadığını belirten Çelik, sahabelerin hatalar yaptığını ve zorluklarla karşılaştığını söyledi. Ancak bu hataların da Allah'ın bir hikmeti olduğunu ve dersler içerdiğini ifade etti.

Çelik, şunları dedi;

Şanlıurfa’da yaralı 'kukumav kuşu' bulundu Şanlıurfa’da yaralı 'kukumav kuşu' bulundu

cf1d421b-d369-4da8-9941-cc25b1aa715c

"Sahabeleri anlamak, Allah'ın herkese nasip etmeyeceği mübarek bir şeydir. Sahabe deyince düşünmek, tefekkür etmek lazım. Kendi kendime defalarca bunlar mümkün değil insan olamazlar, bunlar melektirler. Sahabenin de yanlış yaptığını hata ettiğini okçular tepesini terk ettiğini gördük. Allah bu hataları yaptırmıştı ki, örnek alalım. Onlar da ızdırap çekiyorlardı. Yeri geldiğinde ise her şeyi terk edebiliyorlardı. Kur'an sarayına girmek isteyen, Resulullah'ın kapısından girmek zorundadır. Resulullah'ın ise sarayına girmek isteyen, sahabe kapısına girmek zorundadır. Onlar öyle insanlardı ki, imanın küfre galip geldiğini görmek isteyen sahabe hayatına baksın. Mazlumların zalimleri nasıl devirdiklerini görmek isteyen sahabe hayatına bakacak."

Çelik, sahabe hayatına bakmanın imanın küfre galip geldiğini görmek isteyenler için önemli olduğunu vurguladı. Mazlumların zalimlere karşı nasıl direndiğini, mücadele ettiğini görmek isteyenlerin sahabe hayatını dikkatlice incelemesi gerektiğini belirtti.

Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel zenginliklerine atıfta bulunan Çelik, Gazze'deki direnişe de değindi. Gazze'de direnen Müslümanların asrın sahabeleri olduğunu ifade eden Çelik, bir avuç insanın, dünyanın seyrini değiştirdiğini ve mazlumların zalimlere karşı nasıl mücadele ettiğini gördüklerini söyledi.

Programda, Şanlıurfa'nın tarihi ve manevi atmosferi, sahabe hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle de öne çıktı. Katılımcılar, sahabe hayatından aldıkları ilhamla ayrıldı ve gelecek nesillere aktarılması gereken değerlerin önemini bir kez daha hatırladı.

Kaynak: (İLKHA)