Şanlıurfa'da, 13 milyon liralık ödenmeyen elektrik borcu nedeniyle ele geçirilmesine karar verilen trafoları teslim almak üzere bölgeye giden Dicle Elektrik saha ekipleri, taşlı bir saldırıya uğradı. Olayın ardından jandarma, 7 şüpheliyi gözaltına aldı. Aynı bölgede gerçekleştirilen drone kontrolünde ise 13 kaçak trafo daha tespit edildi.

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Merkez Haliliye ilçesine bağlı kırsal İncirağacı ve Güvenli mahallelerinde 6 aboneye ait toplam 13 milyon lira üzerinde elektrik borcu olduğu belirtildi. Bu borçların tahsil edilememesi üzerine Dicle Elektrik saha ekipleri, haciz kararı doğrultusunda bölgeye giderek 6 trafoya el koymak istedi.

Ancak sahada borçlu abonelerin taşlı saldırısına uğrayan ekipler, jandarma müdahalesi sonucu saldırıyı atlattı. Yaşananlar aynı bölgede drone ile yapılan kontrolde de kaydedildi.

Şanlıurfa’da “Güvenli Şehir” operasyonu: 25 gözaltı, 181 bin lira ceza Şanlıurfa’da “Güvenli Şehir” operasyonu: 25 gözaltı, 181 bin lira ceza

ec68c31f-b0b8-476b-8d09-08e72fc0ad7d

Drone ile gerçekleştirilen gözlem sonucunda, aynı bölgede toplam gücü 1990 kVA olan 13 kaçak trafo daha tespit edildi. Dağıtım şirketinin avukatları, bu trafolara el konulması için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yasa ve yönetmeliklere aykırı şekilde kaçak elektrik kullanımının, diğer abonelerin haklarını ihlal ederek şebekelere zarar verdiği vurgulandı. Ayrıca, kaçak kullanımın önlenmesi amacıyla saha ekipleri ve drone ile denetimlerin sürdürüleceği belirtildi.

59a8bbb5-91bc-4f0d-9c16-1a55a866c8a8