Kur farkı, yüksek enflasyon, akaryakıt zamları derken son dönemlerde etkili olan ağır ekonomik şartlardan en çok etkilenen gruplar arasında yer alan emekliler, ekim ayında ara zam alacaklarını hayal ederlerken büyük bir şaşkınlık yaşamıştı. Ara zam düzenlemesinin yerine 5 bin TL’lik Cumhuriyet ikramiyesinin ödeneceğini belirten yetkililer kasım ayının ikinci haftasında ilgili ödemeleri hesaplara aktarırlarken zam dönemi için 2024 Ocak ayını işaret etti.

Ara zam hayalleri suya düşen emekliler ocak ayı maaş zamlarının açıklanmasını sabırsızlık ile beklerlerken bu esnada bankalardan milyonların yüzlerini güldüren önemli açıklamalar geldi. Geçim sıkıntısı içerisinde olan emekliler için kredi faizlerini sıfırladıklarını açıklayan bankalar, ilgili kampanyalarının detaylarını paylaştı.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) ödemelerini başladı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) ödemelerini başladı

6 BANKADAN EMEKLİLERE FAİZSİZ NAKİT DESTEĞİ

623d899ced13441560e29242

Düzenledikleri kasım ayı kampanyaları ile desteğe ihtiyaç duyan milyonların dikkatlerini çekmeyi başaran özel bankalar, son olarak faizsiz finansman kampanyaları ile gündeme geldi. Söz konusu kampanyaların hem emekliler hem de diğer bireysel tüketiciler için geçerli olduğunu ifade eden bankalar, kampanya detaylarını şu şekilde paylaştı:

- Enpara: Yüzde 0 faiz, 0 masraf ve 6 ay vade avantajları ile 10 bin TL’ye kadar.

- Yapı Kredi Bankası: Yüzde 0 faiz avantajı ile 20 bin TL’ye kadar.

- Akbank: Yüzde 0 faiz ile 20 bin TL’ye kadar.

- QNB Finansbank: Yüzde 0 faiz ile 20 bin TL’ye kadar.

- Garanti BBVA: Yüzde 0 faiz ve 6 ay vade ile 25 bin TL’ye kadar

- Türkiye İş Bankası: Yüzde 0 faiz ile 20 bin TL’ye kadar.

FAİZSİZ EMEKLİ DESTEKLERİNDEN NASIL YARARLANILIR?

Nakit avans ve kredi olmak üzere toplamda 25 bin TL’ye kadar faizsiz finansman desteğinden yararlanmak isteyen emeklilerin ilgili bankanın mobil uygulaması üzerinden banka müşterisi olmaları ve ardından da kredi için başvuru oluşturmaları gerekmektedir.

Kaynak: MEHMET TAHİR TANRIKULU