Yılın farklı zamanlarında hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklık ile ziyaret edilen Şanlıurfa, mutfağı, tarihi yapıları ve kültürel mirası ile oldukça değerlidir. Ülkemizin zengin tarihini ve kültürünü en iyi şekilde yansıtan şehirlerin başında gelen Şanlıurfa, destanlara ve şarkılara dahi konu olmuştur. ‘Şanlı’ unvanı ile ülkemizin göğsünü kabartan Urfa, aynı zamanda ünlü isimleri ile de öne çıkmaktadır.

Geniş kitlelere hitap eden ünlü isimler, arama motorlarında sık sık sorgulanır. Hayranları oldukları sanatçıların ve diğer ünlü isimlerin hayatlarını merak eden birçok kişi, özellikle memleket sorgulamasında bulunur. Peki, Şanlıurfalı ünlüler kimlerdir? Hangi ünlüler Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir? İşte ayrıntılar…

MÜSLÜM GÜRSES

Türk sanat camiasının en önemli isimleri arasında yer alan, yalnızca şarkıları ile değil duruşu ile de bir döneme damgasını vuran Müslüm Gürses, namı değer ‘Müslüm Baba’, 1953 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gürses, 3 Mart 2013 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Çekilen İhtarname Nasıl İptal Edilir? Çekilen İhtarname Nasıl İptal Edilir?

YILMAZ GÜNEY

Türk sinemasının Çirkin Kral’ı olarak bilinen usta sanatçı Yılmaz Güney, 1 Nisan 1937 tarihinde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya gelmiştir. Asıl adı Yılmaz Pütün olan sanatçı, 1984 yılında mide kanseri sebebi ile hayatını kaybetmiştir.

İBRAHİM TATLISES

ibrahim-tatlises-aa-1902877

“İmparator” lakabı ile bilinen usta şarkıcı İbrahim Tatlıses, 1952 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Tatlıses, 1975 yılında çıkarmış olduğu ‘Ayağında Kundura’ isimli plak ile ünlenmiştir.

KAZANCI BEDİH (BEDİH YOLUK)

“Kazancı Bedih” olarak bilinen Bedih Yoluk, sıra gecelerinin en önemli seslerinden biri olarak değerlendirilmektedir. 1929 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen Yoluk, 2004 yılında memleketinde vefat etmiştir.

AHMET ÖZHAN

Türk müziğin en önemli isimlerinden olan ve zamanında Yeşilçam filmlerinde de rol alan Ahmet Özhan, 1950 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir.

FERHAT GÖÇER

Günümüzün en popüler sanatçılarından olan Ferhat Göçer, 23 Haziran 1970 tarihinde Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde dünyaya gelmiştir. Tıp fakültesi mezunu olan Göçer, şarkıcılığa geçiş yapmıştır.

MAHMUT TUNCER

Türkücü olarak bilinen, zaman zaman açıklamaları ile gündeme gelen Mahmut Tuncer, 1961 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir.

NURİ SESİGÜZEL

Profesyonel kariyerine radyo sanatçısı olarak başlayan Nuri Sesigüzel, 1943 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde dünyaya gelmiştir.

SEYYAL TANER

Sesi ile hafızalara kazınan Seyyal Taner, 1957 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi