Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini bir kez daha yükseltti. Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artırarak faizi yüzde 40 seviyesine yükseltti. Merkez Bankası’nın faiz kararı ile birlikte bankaların TL mevduat faizleri de yüzde 46 seviyesini aşarak 20 yılın zirvesine tırmandı. Uzmanlar, mevduat faizlerinin yüzde 50’ye kadar gidebileceğini ifade ediyor.

Merkez Bankası’nın merakla beklenen politika faizi kararı dün itibariyle açıklandı. Piyasa beklentilerinin üzerinde, 500 baz puanlık bir artış uygulandı ve faiz yüzde 35 seviyesinden yüzde 40 seviyesine yükseldi. Böylece son 6 ay içerisinde Merkez Bankası toplamda 3.150 baz puanlık bir faiz artışı uygulamış oldu. Merkez Bankası’nın faiz kararları ile birlikte artan mevduat faizleri sonrası şu anda bazı bankalarda 500 bin TL yatırımda 32 günlük faiz getirisi de 18 bin lirayı aştı. İşte detaylar…

MEVDUAT FAİZLERİ YÜZDE 46’YI AŞTI, 20 YILIN ZİRVESİ GÖRÜLDÜ

221446

Merkez Bankası verilerine göre 1-3 ay vadeli mevduatlarda uygulanan ortalama faiz, geçtiğimiz hafta itibariyle yüzde 46’yı aşarak 20 yılın zirvesine ulaştı. Dünkü politika faizi artışı sonrasında bazı bankalar da mevduat faizlerinde 2 puanlık daha artışa gitti. Uzmanlar, kısa bir süre içinde mevduat faizlerinin yüzde 50 seviyesine ve hatta daha üzerine çıkabileceğini belirtiliyor.

32 GÜNLÜK VADEDE GETİRİ 18 BİN LİRAYI AŞTI

2023 yıl başında söz konusu vadelerde uygulanan ortalama mevduat faizi yüzde 24 seviyesindeydi. Mayıs 2022 döneminde ise bu faiz oranları yüzde 17 seviyesinin de altına gerilemişti. Gelinen noktada bazı bankalarda TL mevduat faizlerinde, 500 bin TL’lik yatırımlarda 32 günlük vadede faiz getirisi 18 bin lirayı aştı.

Dolar/TL Güne Yükselişle Başladı Dolar/TL Güne Yükselişle Başladı

Kaynak: (Haber Merkezi)