Şanlıurfa’da 2023 yılı Mart ayında etkili olan aşırı yağışlar, başta Mance Deresi olmak üzere, Cavsak, Sırrın, Karaköprü derelerinde dere yatağının taşmasına ve büyük bir felakete yol açmış, 16 kişi hayatını kaybetmişti. Sel sonrası başlatılan çalışmaların yavaş ilerlemesi halkın tepkisini çekiyor.

Çalışmalar ve Gecikmelere Vatandaşlardan Tepki

Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan dere ıslah çalışmaları, felaketten bir yıl geçmesine rağmen henüz tamamlanmadı. Vatandaşlar, kış ayları gelmeden bu çalışmaların bitirilmesini ve sel felaketi riskinin minimize edilmesini talep ediyor. Şehirde devam eden çalışmaların yetersizliği, olası yeni yağışlarda tekrar sel felaketi yaşanabileceği endişesini doğuruyor.

Sel Felaketinin İzleri Halen Duruyor

2023 yılında meydana gelen sel felaketi, özellikle Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinde büyük hasar yaratmıştı. Mance Deresi, Karakoyun Deresi, Sırrın Deresi ve Cavsak Dereleri taşmış, birçok köprülü kavşak sular altında kalmış ve Şanlıurfa Mozaik Müzesi'nin altındaki kapalı otoparkta yüzlerce araç kullanılmaz hale gelmişti. Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 16'ya ulaşmış. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül gerekli önlemleri almakta ytersiz kalmış, halkın tepkisini toplamıştı. Yine eski Başkan Beyazgül ulusal bir tv kanalında yaptığı açıklamada yaşanan sel felaketi ile alakalı olarak kendsinin bir sorumluluğunun olmadığını ifade etmişti.

Vatandaşlar Yetkililerden Hızlı Çalışma Bekliyor

Şanlıurfalılar, yetkililere seslenerek dere ıslah çalışmalarının hızlandırılmasını ve tamamlanmasını istiyor. Halk, olası yeni bir sel felaketinin önlenmesi için acil önlemler alınmasını talep ediyor. Şehirde yaşayanlar, yaşanan büyük kayıpların tekrarını önlemek adına daha hızlı ve etkili çözümler bekliyor.

Bu kapsamda, Şanlıurfa'da dere yataklarının ıslah edilmesi ve gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması, kış ayları öncesinde büyük önem taşıyor. Vatandaşlar, sel felaketinin izlerinin silinmesi ve gelecekte benzer felaketlerin yaşanmaması için acil eylem planları yapılmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeye Tiyatro Diyenleri Kıyamete Kadar Affetmeyeceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeye Tiyatro Diyenleri Kıyamete Kadar Affetmeyeceğiz

Whatsapp Görsel 2024 07 06 Saat 11.15.25 0A3C024EWhatsapp Görsel 2024 07 06 Saat 11.15.25 0Cfca4A0Whatsapp Görsel 2024 07 06 Saat 11.15.26 50Dfb87C

Muhabir: M.Nezir ŞEKER