Yılbaşının yaklaşması ile birlikte ülkenin büyük bir bölümünde hazırlıklar başladı. Bu sene de her sene olduğu gibi sevdikleri ile birlikte mükemmel bir yılbaşı akşamı geçirmek isteyen vatandaşlar, evlerini, ofislerini ve diğer yaşam alanlarını süslemeye başladı. Ayrıca yılbaşı menülerinin de şimdiden oluşturulmaya başladığı görüldü.

Yılbaşı gecesini evlerinde kutlamak isteyenlerin yanı sıra kısa bir kaçamak yapmak isteyen bazı kişiler de özellikle yurt dışı imkanlarını araştırmaya başladı. Vize prosedürleri ile zaman kaybetmeden yurt dışına çıkmanın yollarını arayanlar için yetkililerden önemli bir açıklama geldi. Yapılan son anlaşmalar neticesinde Türkiye ile bazı ülkeler arasında vize zorunluluğunun kaldırılmış olduğunu belirten yetkililer, o ülkelere ilişkin detayları paylaştı.

TÜRKİYE’DEN VİZESİZ GİDİLEBİLECEK ÜLKELER

yurt-disine-ilk-kez-cikacaklara-tavsiyeler-tepe

Vizesi veyahut da farklı bir pasaportu bulunmayan kişiler, birçok ülkeye seyahat edemiyor. Bu durum merak edilen yerlerin keşfedilememesine sebep olurken yetkililerden yüzleri güldüren bir açıklama geldi. Yapılan anlaşmalar neticesinde bazı ülkeler ile Türkiye arasında uygulanan vize prosedürlerinin rafa kaldırılmış olduğunu belirten yetkililer, detayları aktardı.

Yetkililerden edinilen bilgilere göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize talep etmeden kabul edilen bazı ülkeler şu şekilde:

- Azerbaycan

- Gürcistan

- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

- Moldova

- Ukrayna

- Sırbistan

VİZESİZ NE KADAR SEYAHAT EDİLEBİLİR?

Anlaşmalar çerçevesinde ülkeler için belirlenmiş olan vizesiz seyahat süreleri ve diğer seyahat ayrıntıları şu şekilde:

- Azerbaycan: Yalnızca kimlik ile seyahat etmek mümkün. Kalma süresi ortalama 90 gün olacak şekilde hesaplanıyor.

- Gürcistan: Vize ve pasaport zorunluluğu yok, kimlik yeterli.

- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Vize ve pasaport zorunluluğu yok, kimlik kartı yeterli.

- Moldova: Kimlik kartı yeterli. Ortalama 180 gün kadar kalınabilir.

Türkiye’den İsrail Ordusuna Termal İçlik Gönderildiği İddiası Yalanlandı Türkiye’den İsrail Ordusuna Termal İçlik Gönderildiği İddiası Yalanlandı

- Ukrayna: Pasaport zorunluluğu yok. Kimlik kartı yeterli.

- Sırbistan: Kimlik kartı yeterli.

Kaynak: Haber Merkezi