Türkiye, çay tüketimi konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Kişi başına çay tüketim miktarı baz alındığında dünyanın en fazla çay tüketen ülkesi konumunda olan ve çay üretiminde de dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan ülkemizde, çay tüketiminin yanı sıra çayın sağlığa diğer yöntemler ile faydaları da gündeme geliyor. Özellikle göze çay koyma alışkanlığının sağladığı faydalar dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı

Türkiye’de oldukça popüler olan .çay, günün hemen hemen her saatinde ve özellikle de kahvaltılarda bolca tüketiliyor. Sağlıklı şekillerde ve doğru miktarlarda tüketildiği zaman birçok faydası bulunan çay, içmek dışında doğru şekillerde kullanıldığında da birçok fayda sağlıyor. Aşırı çay tüketimi demir eksikliği gibi sorunlara neden olabiliyor ancak çayı göze koymak, mucizevi faydalar da sağlıyor. İşte detaylar…

ŞİŞLİK VE İLTİHABA İYİ GELİR

Çeşitli göz rahatsızlıklarına karşı genellikle göze çay koyma tavsiye edilir. Göze çay koymanın en belirgin olan etkilerinden biri, özellikle de gözlerde oluşan şişlik ve iltihapların giderilmesidir. Gözde oluşan bu tür rahatsızlıkları tedavide kullanılan bu yöntemde, çayda bulunan kafein ön plana çıkar. Kafein, hassas dokulardaki kan damarlarını daraltır ve şişlik ile iltihap sorunlarına karşı çıkar.

GÖZ ÇEVRESİNDEKİ KOYU HALKALARI GİDERİR

shutterstock_1471983515-1024x683

Siyah çay, antioksidan içeriğe sahiptir ve gözlerdeki mikropların da etkili şekilde kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Ayrıca siyah çay, göz altlarında oluşan koyu halkaların da doğal şekillerde giderilmesine yardım eder, göz çevresini nemli tutar.

GÖZ ÇEVRESİNDE NEM DENGESİNİ KORUR

Göze çay koymak, gözlerde ortaya çıkabilen kızarıklık ve kırmızı göz belirtilerini engeller. Ayrıca göz ve çevresinde oluşan şişliklere ve tahrişlere karşı da çay iyi gelir. Göz kuruluğuna karşı etkili olan çay maskesi, göz çevrelerinde nemliliği sağlayarak buradaki nem dengesini de korur.

Kaynak: (Haber Merkezi)