Sağlıklı bir yaşam, sağlam ve sağlıklı bir vücut için doğru ve dengeli beslenmek, düzenli uyku ve egzersiz gerekiyor. Bu temel adımlar arasında beslenme, kişiden kişiye göre farklılık gösterse de genellikle besinlerin sağladığı faydalar nedeniyle uzmanlar tarafından genel başlıklar altında tavsiye ediliyor. Uzmanlar, meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Şanlıurfa topraklarında ve çevre illerde yetişen meyve ve sebzeler, insan sağlığına faydaları ile öne çıkarken, uzmanlar bu besinlerin mevsiminde tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Havalar soğudu ve kış mevsimi gelmeye başladı, bununla birlikte kış meyve ve sebzeleri de merak konusu haline geldi. Peki kış sebze ve meyveleri arasında neler var, bu mevsimde hangi besinleri tüketmek gerekiyor? İşte detaylar…

ÜRÜNLERİ MEVSİMİNDE TÜKETMEK GEREKİYOR

Sebze ve meyve tüketimi, sağlıklı bir vücut ve kaliteli bir yaşam için çok önemli. Kronik hastalığı bulunmayan kişilerde soğuk kış dönemlerinde görülen yaygın hastalıkların önlenmesinde rol oynayan bu besinler, sağladıkları fayda ile vücut direncinin artmasını sağlıyor.

Artık günümüzde hemen hemen her meyve ve sebzeyi manav, market ve pazarlarda bulmak mümkün. Ancak bu gıdaları mevsiminde tüketmek ayrı bir önem taşıyor. Bu nedenle de meyve ve sebzelerin mevsimlerini bilmek gerekiyor. Peki kışın hangi meyve ve sebzeler yetişir?

KIŞ MEYVE VE SEBZELERİ NELERDİR?

7-woman-demonstrating-wooden-crate-with-various-vegetables-picking-vegetables-concept-1024x683

Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı

Kış dönemi boyunca yetişen meyve ve sebzeler arasında birçok çeşit vardır. Bu gıdaların her birinin ayrı bir besin içeriği olduğundan, faydaları da oldukça çeşitlidir. Kış mevsiminde yetişen bazı meyve ve sebzeler arasında lahana, yer elması, kereviz, karnabahar, havuç, Brüksel lahanası, pırasa, brokoli, ıspanak, pazı ve pancar yer alır.

Bu besinler C vitamini bakımından zengindir ve her birinin sağlığa faydaları da oldukça çeşitlidir. Uzmanlar kışın bu sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesini tavsiye ediyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)