Terleme olayı, insanların da dahil olduğu memeli canlılar grubunda, vücut ısısının düzenlenmesini sağlayan biyolojik ve fizyolojik bir reaksiyondur. Bu nedenle tamamen doğal bir süreç olan terleme, aşırı miktarlarda gerçekleşiyorsa ortada bir sorun olabilir. Aşırı terleme, aynı zamanda sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyebilir ve bu durum Şanlıurfa’nın soğuğunda meydana geliyorsa, ortada başka büyük bir tehlike de olabilir.

Sağlık açısından bazı sorunların habercisi olabilen aşırı terleme, sosyal hayatı da olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle soğuk kış mevsimlerinde sıkça görülen aşırı terleme durumu, bir hastalık belirtisi olabilir. Uzmanlar, aşırı terleme olayının nedenlerini açıklayarak, olası ve tehlikeli bir hastalığa karşı vatandaşları uyardı. İşte detaylar…

UZMAN İSİMDEN UYARILAR GELDİ

asiri-terleme

Klimaya Karşı Uyumanın Riskleri: Hasta Olabilirsiniz! Klimaya Karşı Uyumanın Riskleri: Hasta Olabilirsiniz!

Uzmanlar, aşırı terleme ile ilgili açıklamalarda bulunarak, vatandaşları uyardı. Aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olabileceğini ifade eden Dahiliye Uzmanı Dr. Dündar Güngör, terleme ile ilgili dikkat çeken bilgilendirmeler yaptı. Güngör, ani değişen hava şartlarının birçok sorunun açığa çıkmasına neden olabileceğini ifade etti.

Dr. Güngör yaptığı açıklamada, “Terleme fizyolojik bir olaydır. Vücut ısısının düşürülmesini sağlayan bir mekanizmadır. Fakat terlemenin aşırı olduğu durumlar var. Bunları patolojik kabul edebiliriz. Fizyolojik durumlarda hasta stres ve kaygı durumlarında terleme yaşayabilir” dedi.

Güngör açıklamasında, “Patolojik durumlarda da soğuk terleme dediğimiz, kalp krizi gibi yaşayan insanlarda meydana geliyor. Birtakım kanser hastalıklarında veya kan şekeri düşmesinde patolojik terleme oluşabilir” ifadelerini dile getirdi.

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINI DA BERABERİNDE GETİREBİLİR

Dr. Dündar Güngör, terlemenin sağlıkta ciddi problemleri de beraberinde getirebileceğini ifade ederek, “Her türlü enfeksiyondan kaynaklı ortaya çıkan ateş yükselmesi ya da zehirlenmeler nedeniyle terleme olabilir. Kış ayları geldiği için vatandaşlar sıkı giyiniyor ve bu durum aşırı terleme oluşturuyor.

Terleme vücut ısısını düşürdüğü için üşüme ve buna bağlı birtakım solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer enfeksiyonuna yakalanma riski artıyor” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)