Bayramda Hava Sıcaklıkları Azalacak Bayramda Hava Sıcaklıkları Azalacak

Son yıllarda enerji fiyatları küresel piyasalarda hızla yükseldi. Yükselen enerji fiyatları Türkiye’de de etkisini gösterirken, doğalgaz ve elektrik tüketim ücretleri artış gösterdi. Yükselen fiyatlar ile birlikte fatura tasarrufu için alternatif yollar arayan vatandaşlar, havaların soğumasıyla birlikte kombiyi hangi şekilde çalıştırmanın daha kazançlı olduğunu sorguluyor. Kombiyi sürekli mi çalıştırmak gerekli, ihtiyaç anında mı çalıştırmak gerekli?

Geçtiğimiz hafta itibariyle iyiden iyiye soğuyan hava, memleketin birçok yerinde kar yağışı ile kendini gösterdi. Yılın ilk karı yurdun birçok yerinde görülürken, soğuk havalarda kombi derdi de yeniden gündeme gelmeye başladı. Şanlıurfa’da da birçok vatandaş, kombi çalıştırmanın tasarruflu yolunu araştırıyor. Bu hafta Şanlıurfa’da hava durumu ortalama 12 derece civarında olacak ancak soğuk hava hissedilecek. Peki kombiyi bu şartlarda nasıl çalıştırmak gerekiyor? İşte detaylar…

KOMBİ ÇALIŞTIRMANIN EN TASARRUFLU YOLU NEDİR?

milyonlarca-kisi-tek-soru-kombiyi-kapatmali-mi-kapatmayip-kismali-mi-hangisi-daha-az-fatura-getirir-46nd

İngiltere’nin ünlü ekonomi ekibi “MoneySavingExpert” isimli ekip, konu üzerine incelemelerde bulundu. Ekip, Energy Saving Trust uzmanlarına dayanarak, ısıtma sisteminin sürekli açık tutulmasının bir efsane olduğunu öne sürdü. Ekip, bu nedenle uzun vadede enerji ve maliyet tasarrufu yapmanın en iyi yolunun, termostatı ihtiyaç halinde açmak olduğunu belirtiyor.

Energy Saving Trust ekibi, evi gün boyunca sürekli ısıtmak yerine sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda ısıtmanın ve sıcaklığı korumanın daha etkili olduğunu savunuyor. Ancak bu konu net olmadığı için bazı uzmanlar ise kombiyi sürekli düşük derecede açık tutmanın daha avantajlı olduğunu iddia ediyor.

ŞANLIURFA’DA BU HAFTA HAVA KAÇ DERECE OLACAK?

MoneySavingExpert ekibi, ev ısıtma stratejisinin iyi belirlenmesi gerektiğini, termostatlarda ihtiyaca göre zamanlayıcı kullanımının uygulanabileceğini belirtiyor. Ekibe göre bu sayede ev sahipleri ısınma ihtiyaçlarını daha ucuz fiyatlar karşılığında karşılayabilir.

Şanlıurfa’da bu hafta havanın en düşük 8 derece ve yağışlı olması bekleniyor. Isınma sorununu çözmek için en iyi ve tasarruflu yöntem araştırılmaya devam ediyor.

Kaynak: MEHMET TAHİR TANRIKULU