Savunma ve havacılık sanayisi, haziran ayında önemli bir ihracat başarısına imza attı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda, haziran ayında sektörün 563 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Görgün, yılın ilk 6 ayında savunma ve havacılık sanayisinin ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,6 artarak 2 milyar 883 milyon dolara ulaştığını belirtti. 

ÇAYKUR, Yaş Çay Alımlarında Kontenjanı Düşürdü ÇAYKUR, Yaş Çay Alımlarında Kontenjanı Düşürdü

İhracat stratejilerinde temel hedeflerinin yüksek katma değerli ürünlerin ihracatında kalıcı bir artış sağlamak olduğunu aktaran Görgün, şunları kaydetti:

"İhracatımızın artmasında öncü olan tüm şirketlerimizi ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum. Bugün itibarıyla dünyanın 185 ülkesinde Türk savunma ve havacılık ürünlerinin başarıyla kullanıldığını gururla paylaşmak isterim. Türkiye savunmasına güvenen, yerli ve milli sistemlerimizi envanterine ekleyen ülkelere de bu vesileyle ayrıca teşekkür ediyorum. Savunma ve havacılık sanayisi, Türkiye'mizin yüz akı olacak işler yapmaya 'yükselen Türkiye'nin güçlenen yıldızı' olmaya devam edecek."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı