Türkiye, demokratik sürecin kilit bir adımını atmak üzere. Yarın, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için milyonlarca seçmen sandık başına gidecek. Ülke genelinde 208 binden fazla sandıkta oy kullanılacak olan seçimde, yerel yöneticilerin belirlenmesi için vatandaşlar kritik tercihlerini yapacaklar.

Seçmenlerin dikkat etmeleri gereken birkaç husus bulunuyor. Bir seçmen, hangi seçim çevresinde yaşıyorsa, sadece o çevredeki seçimler için oy kullanabilecek. Oy kullanma süreleri de illere göre değişiklik gösterecek. Doğudaki 32 ilde oy verme saatleri bir saat erkene alınırken, diğer yerlerde farklı bir saat uygulanacak.

Seçim günü alınacak tedbirler ve hazırlıklar da tamamlanmış durumda. Yüksek Seçim Kurulu, seçim torbalarının hazırlanması, sandık kurulu eğitimleri ve diğer seçim hazırlıklarını sona erdirdi. Ayrıca, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler için 1004 seyyar sandık da oluşturuldu.

TBMM'de Sandalye Dağılımı Değişti TBMM'de Sandalye Dağılımı Değişti

Seçim günü, alkol satışının yasak olduğu gibi, eğlence yerleri de kapalı olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanların dışında kimse silah taşıyamayacak. Ayrıca, seçimle ilgili yayınlar belirli saatlere kadar kısıtlanacak ve YSK'nın talimatları doğrultusunda yayınlar düzenlenecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı