Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Tünektepe Teleferik Tesisi'nde gerçekleşen ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan teleferik kazasını mercek altına aldı. Kazayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, beş kişi tutuklandı. Aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu bu şüpheliler hakkında bilirkişi raporu ve şahit beyanları, bakımın yetersiz olduğunu gözler önüne serdi.

 Olay günü, teleferik işletmesine 5 numaralı direkte kıvılcım görüldüğü yönünde iki ayrı ihbar yapılmış; ancak bu uyarılar dikkate alınmamış. Yapılan ön raporda, teleferik sisteminin taşıyıcı makaraları ve diğer kritik parçalarının, bayram ve seçimler nedeniyle ertelenen bakım çalışmaları yüzünden değiştirilmediği belirlendi. 156 parça değiştirilmesi gerektiği halde sadece 19 parçanın değiştirildiği, bu ihmalin felakete yol açtığı anlaşıldı.

 12 Nisan'da meydana gelen kaza sonucu avukat Memiş Gümüş hayatını kaybederken, 7 kişi yaralandı ve 174 kişi yaklaşık 23 saat boyunca havada mahsur kaldı. Kurtarma çalışmalarının uzun sürmesi ve yetersiz tahliye planları, teleferik işletmesinin acil durum yönetimindeki eksiklikleri de gözler önüne serdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı