Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan seçim takvimine göre, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları yarın itibariyle başlıyor.

Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de başlayacak ve seçim yasakları 31 Mart günü saat 23.59'a kadar devam edecek.

Bu süre zarfında, siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet üzerinden sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecekler. Ancak belirli kurallara uyulması gerekiyor.

Toplu olarak sözlü propaganda yapılması genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında yasak olacak.

Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak.

Elektronik posta veya telefon aracılığıyla vatandaşlara ulaşılarak propaganda yapılması da yasaklanacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HAMAS Lideri İsmail Heniyye'yi Kabul Edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, HAMAS Lideri İsmail Heniyye'yi Kabul Edecek

Seçim Günü Yasakları

Ayrıca, seçim günü olan 31 Mart'ta da belirli yasaklar geçerli olacak. İçki satışı ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri kapalı kalacak ve silah taşıma yasağı uygulanacak.

Radyo ve yayın organlarında seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Ancak YSK'nin yayınlayacağı haber ve tebliğler dışında saat 21.00'den sonra tüm yayınlar serbest olacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı