Fiyat Düşüşlerinin Detayları Bayraktar’a göre, Antalya ve Mersin’de biber fiyatları ortalama 45 liradan 15 liraya, salatalık 17 liradan 3 liraya, domates 21 liradan 15 liraya ve patlıcan 27 liradan 6 liraya kadar düşmüş durumda. Bu fiyatlarla çiftçilerin zarar ettiğini belirten Bayraktar, mevsim normalleri üzerindeki hava sıcaklıkları ve Ramazan Bayramı nedeniyle zincir marketlerin alımlarında görülen azalmanın fiyat düşüşlerine yol açtığını ifade etti.

Seraların Durumu ve Üretim Miktarları Türkiye’de seracılığın önemli bir sektör haline geldiğini vurgulayan Bayraktar, 73 ilde toplam 764 bin 207 dekar alanda örtü altı üretim yapıldığını ve 2023 yılında seralarda yapılan toplam üretimin 8 milyon 956 bin 951 ton olduğunu, bunun yüzde 89’unu sebzelerin oluşturduğunu belirtti.

Pazarlama Sorunları ve Belediyelerden Beklentiler Bayraktar, yaş sebze ve meyve pazarlamasının ayrı bir önemi olduğunu ve örtü altı üretimin yaygın olduğu illerde bu konuda etkin olabilecek üretici birlikleri ve kooperatiflerin güçlenmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, belediyelerin üreticilere semt pazarlarında yer ayırması ve üretici pazarlarının her il ve ilçede kurulmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Çözüm Önerileri Bayraktar, çiftçilerin zarar etmemesi ve ürünlerin heba olmaması için belediyeler adına alımların yapılmasını ve pazar yerlerinin en az yüzde 20’sinin özel satış yeri olarak üreticilere ayrılmasını önerdi. Ayrıca, gıda fiyatları üzerinden haksız kazanç elde edenlere karşı belediyelerin denetimlerini artırması ve ceza uygulaması gerektiğini vurguladı.

New York Fed İmalat Endeksi Temmuzda Daralmanın Sürdüğünü Gösterdi New York Fed İmalat Endeksi Temmuzda Daralmanın Sürdüğünü Gösterdi

 

Kaynak: (İLKHA)