Enerji Piyasasında Hareket: Motorin ve Benzin Fiyatlarında İndirim! Enerji Piyasasında Hareket: Motorin ve Benzin Fiyatlarında İndirim!

SGK'nın yeni uygulamaları, emeklilik başvurusu yapan SSK ve Bağ-Kur emeklilerini mağdur ediyor. 28 Şubat'ta Meclis'ten geçen EYT düzenlemesinin ardından 2 milyon 250 bin vatandaşın başvurusunu gerekçe göstermeden aylarca bekleten SGK, şimdi de emeklilik için gereken koşulları sağlayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin başvurularını haksız gerekçelerle reddediyor.

Emeklilik için prim ve yaş şartlarını tamamlayan adaylar, emeklilik başvurusu yaptıktan sonra kasıtlı bir şekilde uzun süre bekletiliyor. Başvuru yoğunluğu gerekçe gösterilerek değerlendirilmeyen emeklilik başvuruları, aylar sonra vadesi gelmemiş borçlar öne sürülerek ret cevabı alıyor.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "SGK Bağ-Kur’luları mağdur ediyor! Kanun tanımıyor! Sıfır borçla emeklilik için müracaatta bulunanlara vadesi gelmeyen borcunu ödemediği için emekli aylığı bağlamıyor! Emeklilik için müracaatta bulunduğu tarihten aylar sonra, borcun bu sürede de devam ettiği için tekrar ödeme yapmasını istiyor biriken emekli aylıklarını da ödemiyor." ifadelerini kullandı.

Emekli adayları, vadesi gelmemiş borçları dahi ödeyerek ikinci başvuru yapmalarına rağmen SGK, ikinci başvuruyu geçerli kabul edip aylar önce reddedilen başvuru sebebiyle beklenen toplu ödemeyi gerçekleştirmiyor. Bu durum, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini isyan ettirirken, yeni emekli olacak milyonlarca vatandaşın eline geçecek binlerce liranın eksik yatmasına neden oluyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)