SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanların, emeklilik tarihini belirlerken bazı kritere dikkat etmesi gerekiyor. Bazı özel durumlarda sigortalı çalışanlara erken emeklilik imkanı veriliyor. Yaş, prim ve sigortalılık süresi kriterlerinde bazı detaylara dikkat ederek yasal yollarla erken emekli olmak mümkün.

Erkeklere erken emeklilik fırsatı! Eksik primleriniz sorun olmayacak, 32 bin TL'niz cebinizde kalacak Erkeklere erken emeklilik fırsatı! Eksik primleriniz sorun olmayacak, 32 bin TL'niz cebinizde kalacak

SGK uzmanları erken emekli olabilmenin yollarını açıkladı. Her çalışan kendi durumuna göre bazı avantajları kullanarak erken emeklilik hayallerine kavuşabiliyor. Örneğin sigortalı anneler için erken emeklilik hakkı vardır. Sigortalı kadınlar, çocukları üzerinden prim kazanma imkanını kullanabilir. 3 çocuğa kadar verilen borçlanma hakkıyla 6 yıl ek prim ödemesi yapılabilir.

SGK UZMANINDAN ERKEN EMEKLİ OLMA FORMÜLÜ

645c7148ae0a8f1b2c236c63

SGK mevzuatlarına göre yaş ve hizmet süresi şartlarını yerine getirdiği halde yeterli prim ödemesi yapamayan annelere kolaylık tanınıyor. Bu durumda olan sigortalı kadınların 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabilirler. Dikkat edilmesi gereken tek şart çocukların sigortadan önce doğmuş olmasıdır.

Malulen emeklilik, çalışma gücünü kaybeden hastalığı veya engeli bulunan sigortalılara tanınan bir haktır. Engelli emekliliği ise doğuştan gelen engel sonucu alınan vergi indirimiyle yapılır. Bazı durumlarda yüzde 40 iş göremez halde olan çalışanlar emekli olabilir. İşe giriş tarihine göre 15 ila 18 yıl arasında 3600 günden 4680 güne kadar prim ödeyerek emekli olmak mümkündür.

KİMLER ERKEN EMEKLİ OLABİLİR?

Sigortalı çalışanlar herhangi bir hastalık veya kaza sonucu en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı yaşarsa emekli olabilir. Sağlık raporu alan bu durumdaki çalışanlar malulen emekli olmak için en az 1800 gün prim ödemiş olmalıdır.

Yaş şartı ile emeklilik ise halk arasında kısmi emeklilik olarak bilinir. SGK mevzuatına göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalanmış kişiler 3600 gün prim ödemesi ve 15 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi