Emeklilik mevzuatlarında yapılan değişiklikler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendiren yeni düzenleme gündemdeki yerini koruyor. Bu düzenleme sayesinde daha önceki yıllara göre daha az prim günü ödemiş kişiler erken emekli olma imkanına kavuşacak. Yaklaşık 1 milyon emekliyi doğrudan etkileyen düzenlemenin detayları belli oldu.

Bağkur’luları yakından ilgilendiren düzenleme ile prim eşitlemesi yapılacak. Böylelikle Bağkur ve SSK primleri eşitlenecek. Bağkur prim ödeme şartının 9 bin günden SSK’lılarda olduğu gibi 7 bin 200 güne düşürülmesi erken emeklilik imkanı sağlayacak. Ayrıca tarih kriteri de belirleneceği için düzenlemelerin hangi süreleri kapsayacağı netlik kazanacak.

BAĞKUR PRİM GÜN SAYISI DEĞİŞECEK

Brent petrol 80 doları zorluyor Brent petrol 80 doları zorluyor

17690813-728xauto

Özellikle küçük esnaf ve Bağkurlu vatandaşların gözü kulağı, emeklilik sisteminde yapılacak yeni düzenlemeye çevrildi. Meclis’te gündeme gelen bu düzenleme, 1 milyon kişilik Bağkurlulara büyük müjde niteliği taşıyor. Bu sayede Bağkurlu vatandaşlar önceki döneme göre 5 yıl daha erken emekli olma imkanı elde edecek.

Bağkur’lulara daha az prim ödeyerek emekli olma fırsatı sunan düzenleme böylelikle emekli olma sürelerini kısaltacak. Meclis’te görüşülen yeni torba yasa kapsamında Bağkur’luları ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Bu torba yasa ile birlikte Bağkur’lular için prim ödeme şartı 9 bin günden 7 bin 200 güne indirilecek.

5 YIL ERKEN EMEKLİ OLMA İMKANI

Yapılacak düzenleme en çok esnafların erken emekli olma hayallerine yarayacak. Emekli olmak için gün sayan Bağkurlular yeni sistemde 7 bin 200 prim günüyle emeklilik başvurusunda bulunabilecek. Prim düzenlemesi hem erken emeklilik fırsatı sunarken hem de yüzde 20 daha fazla emekli alma aylığı imkanı sunacak.

Bağkurlu vatandaşlar için prim ödeme gün sayısı 9 bin gün yani 25 yıl olarak belirlenmişti. Ancak SSK ve Bağkur prim günlerinin eşitlenmesiyle birlikte bu süre değişecek. Bağkurlular bu düzenleme sonucunda 7 bin 200 prim günü ödeyerek 20 yıllık şartla emekli maaşı bağlatabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi