Türkiye ve Arnavutluk Arasında İmzalanan 6 Anlaşmayla İşbirliği Güçleniyor Türkiye ve Arnavutluk Arasında İmzalanan 6 Anlaşmayla İşbirliği Güçleniyor

 

Güney Amerika ülkesi Şili’de cuma gününden bu yana devam eden orman yangınları, büyük bir felakete neden oldu. Yangınlar nedeniyle 122 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi ise kayboldu.

Yangınların Çıkış Nedeni Araştırılıyor

Yangınların çıkış nedeni henüz bilinmiyor. Yetkililer, bazı yangınların kasıtlı olarak çıkarıldığından şüphelendiklerini açıkladı. Yangınların en çok etkilediği bölgelerden biri olan Valparaiso’ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Penuelas Gölü Doğal Parkı’nda çıkan yangın, şiddetli rüzgârın da etkisiyle hızla yayılmış ve bazı kasabaları küle çevirmişti.

Yangın Söndürme ve Kayıp Arama Çalışmaları

Yangınların söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale ediliyor. Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, bölgede olağanüstü hal ilan ederek, yangınların söndürülmesi için gerekli tüm kaynakların seferber edildiğini söyledi. Boric, yangınların söndürülmesi için Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Meksika, Peru ve Uruguay’dan destek istediğini de belirtti.

Yangınlar nedeniyle en az 14 bin evin yandığı tahmin ediliyor. Yangın bölgesinde kayıp yüzlerce kişiyi arama çalışmaları da sürüyor. Şili Sağlık Servisinden yapılan açıklamada, Valparaiso ve Vina del Mar kentlerinde devam eden yangınlarda ölü sayısının 122’ye çıktığı ifade edildi. Adli Tıp Merkez’inde yapılan açıklamada ise otopsi çalışmalarında 32 kişinin kimlik tespitinin tamamlandığı belirtildi.

Kaynak: (İLKHA)