Siyonist işgal rejimi, Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) ile esir takası anlaşması için hazırlıklarını sürdürüyor. Sözde devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, işgal rejimi yetkilileri arabuluculara, takas anlaşmasını değerlendirmeye hazır olduklarını bildirdi.

Potansiyel bir anlaşmanın, HAMAS'ın elinde bulunan esirlerin serbest bırakılmasını içerdiği belirtiliyor. Siyonist işgal rejimi, esirlerin geri dönüşü için arabulucularla görüşmelerini sürdürüyor.

DSÖ: Gazze’de 10 dakikada bir çocuk ölüyor DSÖ: Gazze’de 10 dakikada bir çocuk ölüyor

Öte yandan, HAMAS'ın Katar ve Mısır gibi arabuluculara, anlaşma şartlarını ilettiği ifade edildi. HAMAS, Gazze'ye yakıt girişine izin verilmesi, Filistinli esirlerin serbest bırakılması ve kalıcı bir ateşkesin sağlanması gibi şartları öne sürdü.

16 Ekim'de İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, HAMAS'ın ellerinde 200 ila 250 arasında esir bulunduğu belirtilmişti. Ancak Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde'nin dün yaptığı açıklamada, siyonist rejimin Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ellerindeki yaklaşık 50 esirin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşılmıştı.