Somali hükümeti, Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un af teklifi sonrasında 100 El Şebab militanının teslim olduğunu bildirdi. Bu gelişme, ülke çapında El Şebab'a karşı verilen mücadelede önemli bir adım olarak kaydedildi.

Ermenistan, İşgal Altındaki 4 Köyü Azerbaycan'a İade Etti Ermenistan, İşgal Altındaki 4 Köyü Azerbaycan'a İade Etti

Enformasyon, Turizm ve Kültür Bakanlığı'na göre, El Şebab'a karşı mücadele ülke genelinde tırmanırken, Somali Ulusal Ordusu (SNA) güçleri son zamanlarda dört bölgeden militanların teslim olmasını kabul etti. Başkent Mogadişu'da yapılan açıklamada, geçen hafta Galmudug, Hirshabelle, Güneybatı ve Banadir bölgelerinden, uzun süredir El Şebab üyesi olan liderlerin de bulunduğu 100 El Şebab militanının teslim olduğu belirtildi.

Ağustos 2023'te Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un örgütü savaş alanından uzaklaştırarak daha da zayıflatma stratejisinin bir parçası olarak El Şebab militanlarına af teklif ettiği hatırlatıldı. Bu barış çabalarına rağmen, militanlar hükümet kurumlarına, ordu üslerine ve önde gelen kişilerin uğrak yeri olan otellere yönelik saldırılarına devam etti. Ancak hükümet güçleri, cumhurbaşkanının El Şebab'a karşı verdiği topyekün mücadelenin bir parçası olarak orta ve güney Somali'deki büyük kasabaların kontrolünü ele geçirmiş durumda.

Kaynak: (İLKHA)