Türkiye ile Somali arasında 8 Şubat’ta imzalanan ve savunma, güvenlik ve ekonomik işbirliğini içeren anlaşma, Somali Meclisi’nde yapılan ortak oturumda onaylandı. Anlaşmanın detayları ve önemi hakkında konuşan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye’nin Somali’ye verdiği desteğin diğer ülkelerden farklı olduğunu vurguladı.

Prag’da Diplomasi ve Dostluk Yeşerecek: “Çek-Türk İşbirliği Parkı” Prag’da Diplomasi ve Dostluk Yeşerecek: “Çek-Türk İşbirliği Parkı”

Türkiye, Somali’nin karasularını koruyacak

Mahmud, anlaşma sayesinde Türkiye’nin Somali’nin karasularının savunulmasına ve Afrika Boynuzu ülkesinin deniz kuvvetlerinin yeniden düzenlenmesine katkı sağlayacağını belirtti. Mahmud, “Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız.” dedi.

Mahmud, anlaşmanın Somali’nin egemenliğini ve güvenliğini güçlendireceğini, bölge ülkelerine yönelik bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Mahmud, “Bugün parlamentoya sunulan anlaşma sadece Somali ve Türkiye arasında deniz savunması, ekonomik konulardaki iş birliğine ilişkindir ve hiçbir şekilde başka bir ülke ya da hükümetle nefreti ya da çatışmayı kışkırtma amacı taşımamaktadır.” diye ekledi.

Somali denizindeki sorunlar çözülecek

Mahmud, Somali Denizi’nde yasadışı balıkçılık, terörizm, korsanlık ve kirlilik gibi pek çok sorun olduğunu belirterek, Türkiye ile imzalanan anlaşmanın bu sorunların çözümüne yardımcı olacağını kaydetti. Mahmud, “Bu anlaşma ile Somali denizinin güvenli olacağını, deniz kaynaklarının geliştirileceğini ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacağını umuyoruz.” dedi.

Mahmud, Türkiye’nin Somali’ye sağladığı desteğin sadece savunma alanıyla sınırlı olmadığını, eğitim, sağlık, altyapı, insani yardım gibi pek çok alanda da işbirliği yaptıklarını ifade etti. Mahmud, Türkiye’nin Somali’nin istikrarı ve refahı için önemli bir ortak olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: (İLKHA)