Ukrayna’nın saldırısı geri tepti

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’daki savaşla ilgili açıklamalarda bulundu. Şoygu, Ukrayna’nın haziran ayında Rusya’ya karşı başlattığı saldırının başarısız olduğunu ve büyük kayıplara yol açtığını belirtti.

Şoygu, “4 Haziran’da Batı’nın desteğiyle Ukrayna’nın karşı saldırısı başladı. Bu saldırıda Kiev 90 binden fazla askerini kaybetti. Ayrıca 600 tank ve bin 900 zırhlı araç da yok oldu. Ukrayna, savaşta taktik açıdan hiçbir ilerleme sağlayamadı” dedi.

NATO’ya silahlanma eleştirisi

Şoygu, NATO’nun bölgedeki askeri varlığını ve tatbikatlarını artırarak silahlanma yarışına girdiğini de söyledi. Şoygu, “NATO, bölgede istikrarı bozuyor ve güvenlik risklerini artırıyor. Rusya olarak bu duruma kayıtsız kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

18 İlde Eş Zamanlı Gerçekleşen Operasyonlarda 98 Şüpheli Gözaltına Alındı 18 İlde Eş Zamanlı Gerçekleşen Operasyonlarda 98 Şüpheli Gözaltına Alındı

Şoygu, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için diplomatik çözüm aradığını da vurguladı. Şoygu, “Rusya olarak Minsk Anlaşması’na bağlıyız ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tanıyoruz. Ancak Kiev’in Donbas halkına yönelik saldırılarını da kabul edemeyiz” diye konuştu.

İLKHA