Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasına göre, Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma, FETÖ üyelerinin sınav öncesi eriştiği soruları örgüt mensuplarına dağıttığının tespit edilmesiyle ilgili. FETÖ'nün "çalışma evleri" olarak bilinen yerlerde yapılan araştırmalar sonucunda, örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" üzerinden sınav öncesi soruların dağıtıldığı ve soruların verileceği kişilerin belirlendiği ortaya çıktı.

FETÖ'nün "çalışma evleri"ne yönelik yapılan araştırmada, örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" yazışma içeriklerinde genel olarak "dua" kodlaması ile sınav öncesi soruların çalışma evlerine getirildiği, soruların verileceği  kişiler de tartışılarak karara bağlandı.

Dikkat çekmemek adına soruların zorluk derecesine göre yüksek veya düşük puan alacak şekilde bölünmesine karar verildi. 

İhracatta Deniz Yolu Liderliğini Koruyor İhracatta Deniz Yolu Liderliğini Koruyor

Sonrasında sınava girenlerin cevap kağıtlarına işaretlenen 18 şüpheli ile sınava girenlerin cevap kağıtlarına işaretlenen 20 şüphelinin de aralarında bulunduğu merkezi Ankara olmak üzere 15 ilde 38 şüphelinin eş zamanlı tutuklanmasına karar verildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyonlar devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı