Sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda uzmanların tavsiyeleri yakından takip ediliyor. Son olarak vücuda çok faydası olduğu belirtilen doğal ürünlerin başında arı poleni tavsiye edildi. Günlük tüketim miktarına uyulması halinde vücuda çok faydası bulunan arı poleni merak konusu oldu. Peki, arı poleni nedir?

Arı poleni, içerdiği çok sayıda besin maddesi ile sağlıklı gıda ürünleri arasında gösteriliyor. Arı poleninin içeriğinde protein, amino asitler, B vitamini başta olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral bulunuyor. Ayrıca antioksidan bakımından zengin olan arı poleni araştırmalara göre vücuda önemli faydalar sağlıyor.

ARI POLENİ FAYDALARI NELERDİR?

ari-poleni-nasil-tuketilir-1

Arı poleninin düzenli tüketilmesi vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamada etkilidir. Özellikle gelişme çağındakilerin ihtiyacı olan pek çok besin maddesi arı poleninde mevcuttur. Yüksek protein kaynağı olarak görülen arı poleni kas ve doku gelişimine katkı sağlar. Bu yönüyle sporcuların gizli besinleri arasında yer alır.

Arı poleni aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmede çok özel bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallere karşı koruma sağlayıp vücuttaki inflamasyonu azaltır. Arı poleni B vitaminleri ve karbonhidrat içeriğiyle enerji verip fiziksel performansı artırır.

ARI POLENİ GÜNLÜK TÜKETİM MİKTARI

Sindirim sistemi sorunları olanlara tavsiye edilen arı poleni lif içerdiğinden bağırsakların çalışmasını destekler. Antioksidan bakımından zengin kaynak olan arı poleni vücuttaki serbest radikallerle savaşıp hücre hasarını engeller. Yan etkileri veya zararı hemen hemen yok denecek kadar az olan arı poleninin bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Bu 6 besini tüketenin estetiğe ihtiyacı olmayacak... Cildiniz Ay gibi parlayacak! Cilt uzmanları önerdi Bu 6 besini tüketenin estetiğe ihtiyacı olmayacak... Cildiniz Ay gibi parlayacak! Cilt uzmanları önerdi

Arı poleni günlük tüketim miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Genellikle günde 1 – 2 çay kaşığı arı poleni tüketmek güvenli ve sağlıklı görülür. Aktif spor yapan kişiler bunun üzerinde tüketim yapabilir. Ancak ilk kez arı poleni tüketecekseniz öncelikle vücut tepkisi gözlemlemek için yavaşça başlamaya dikkat etmeniz önerilir.

Kaynak: Haber Merkezi