Türkiye, DEAŞ'ın Zayıflamasında Önemli Rol Oynadı Türkiye, DEAŞ'ın Zayıflamasında Önemli Rol Oynadı

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinin güven endekslerini duyurdu. Buna göre, hizmet ve inşaat sektörlerinde güven artarken, perakende ticaret sektöründe güven azaldı.

TÜİK’in verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, şubat ayında ocak ayına göre; hizmet sektöründe yüzde 1,6 artışla 118,6’ya, inşaat sektöründe yüzde 1,0 artışla 91,8’e yükseldi. Perakende ticaret sektöründe ise güven endeksi yüzde 1,0 azalışla 114,5’e geriledi.

Güven endekslerindeki değişimler, sektörlerin mevcut durum ve gelecek beklentilerine ilişkin değerlendirmelerine bağlı olarak gerçekleşti. Hizmet sektöründe güven artışında, iş durumu ve hizmetlere olan talep beklentisi endekslerinin yükselmesi etkili oldu. Perakende ticaret sektöründe güven azalışında, iş hacmi-stok durumu ve gelecek üç aylık döneme ilişkin iş hacmi-satış beklentisi endekslerinin düşmesi belirleyici oldu. İnşaat sektöründe güven artışında, mevcut sipariş durumu ve gelecek üç aylık döneme ilişkin toplam çalışan sayısı beklentisi endekslerinin artması rol oynadı.

Kaynak: (İLKHA)