Yunanistan’dan Geri İtildikten Sonra: Düzensiz Göçmenler Kurtarıldı Yunanistan’dan Geri İtildikten Sonra: Düzensiz Göçmenler Kurtarıldı

Endonezya’da, devlet başkanı, milletvekilleri ve yerel temsilcileri seçmek için bugün sandık başına gidildi. Oyların yüzde 90’ı sayıldığında, resmi olmayan sonuçlara göre Savunma Bakanı Prabowo Subianto, oyların yüzde 58.5’ini alarak seçimi kazandı. Subianto, mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo’nun yerine geçecek. Subianto’nun en yakın rakibi, eski Cakarta Valisi Anies Baswedan, oyların yüzde 25’ini alabildi. Diğer aday, eski Orta Java Valisi Ganjar Pranowo ise oyların yüzde 17’sini aldı.

Subianto’dan zafer konuşması

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, Subianto, destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, Endonezya halkına teşekkür etti. Subianto, “Bu zafer, sadece benim değil, tüm Endonezyalıların zaferidir. Ülkemizi daha iyi bir geleceğe taşımak için hep birlikte çalışacağız. Endonezya’yı, demokratik, adil, müreffeh ve bağımsız bir ülke yapacağız.” dedi. Subianto, rakiplerini de kutlayarak, seçim sürecinin barışçıl ve saygılı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

Subianto kimdir?

Prabowo Subianto, 1951 yılında Cakarta’da doğdu. Endonezya ordusunda uzun yıllar görev yapan Subianto, eski diktatör Suharto’nun damadıdır. 1998 yılında Suharto’nun devrilmesiyle ordudan emekli olan Subianto, siyasete atıldı. 2004, 2009, 2014 ve 2019 seçimlerinde devlet başkanlığına aday olan Subianto, her seferinde kaybetti. 2019 seçimlerinde de Joko Widodo’ya karşı yenilen Subianto, 2020 yılında Savunma Bakanı olarak atandı. Subianto, milliyetçi, muhafazakar ve otoriter bir siyasi profil çiziyor.

Kaynak: (İLKHA)