Sudan, 50 milyon nüfusu ile ciddi bir insani krizle karşı karşıya. BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) verilerine göre, iç savaş nedeniyle 8 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı ve 1,7 milyon kişi ülke dışına göç etti. İstanbul'daki ORSAM Kuzey Afrika Uzmanı Dr. Kaan Devecioğlu, iç savaşın neden olduğu insani ve ekonomik zararları analiz etti.

2019 yılında başlayan siyasi geçiş süreci, Egemenlik Konseyi’nin kurulması ve askeri-sivil güç paylaşımı anlaşmazlıkları ile devam etti. 2021 yılındaki askeri müdahale ve sonrasında yaşanan siyasi krizler, ülkede derin bölünmelere yol açtı. 2023 yılında Abdülfettah el-Burhan ve Muhammed Hamdan Dagalo arasındaki iktidar mücadelesi sonucunda çıkan çatışmalar, Sudan'ı tam anlamıyla iç savaşa sürükledi.

DAVA Partisinin Avrupa Parlamentosuna Girmesi Ne Anlama Geliyor? DAVA Partisinin Avrupa Parlamentosuna Girmesi Ne Anlama Geliyor?

Ekonomik Çöküş ve Yoksulluğun Derinleşmesi

IMF ve Dünya Bankası'nın verilerine göre, Sudan ekonomisi 2023 yılında %40 küçülerek 42 milyar dolardan 25 milyar dolara indi. İşsizlik oranı %47,2'ye yükseldi ve enflasyon %256,17'ye ulaşarak vatandaşların alım gücünü ciddi oranda azalttı. Tarım sektörü ise %60 oranında daralarak ekonomideki krizi daha da derinleştirdi.

Uluslararası toplumun çatışmalara müdahil olma ve çözüm bulma çabaları sürse de, Sudan'ın içinde bulunduğu durumun çözümü zor görünüyor. Dr. Devecioğlu, uluslararası toplumun desteği ve iç çatışmaların sona erdirilmesinin, Sudan'ın bu krizden çıkışı için kritik öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı