İran Cumhurbaşkanı Reisi İçin Tebriz'de Cenaze Töreni Düzenlendi İran Cumhurbaşkanı Reisi İçin Tebriz'de Cenaze Töreni Düzenlendi

Sudan'ın doğu sınırları içinde yer alan el-Gadarif eyaleti, iç savaşın yeni cephe hattına dönüşmüş durumda. İlk kez Hızlı Destek Kuvvetleri'nin (HDK) askeri ve istihbarat noktalarını hedef alarak gerçekleştirdiği hava bombardımanı, bölgede alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

El-Gadarif'te yaşanan bu gelişmeler üzerine eyalet hükümeti, şehrin güvenliğini sağlamak amacıyla sıkı tedbirler aldı. Şehre giriş ve çıkışlar tamamen kapatılırken, güvenlik güçleri sokaklarda ve yerleşim alanlarında yoğun bir şekilde konuşlandırıldı. Eyaletin Vali Vekili Muhammed Abdurrahman Mahcub, düşmanın güvenlik ve istikrarı bozmak için İHA'lar kullandığını ancak başarısız olduklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM), Sudan'daki durumun ciddiyetini ve süregelen insanlık dramını bir kez daha gündeme getirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Olga Sarrado Mur, düzenlediği basın toplantısında, savaşın başlamasından bir yıl sonra Sudan'ın komşularıyla birlikte dünyanın en büyük ve en zor insani krizlerinden birini yaşadığını vurguladı. Sarrado Mur, devam eden çatışmaların insanların hayatlarını alt üst ettiğini, sivillere yönelik saldırılar ve çatışmayla bağlantılı şiddet olaylarının hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Kaynak: (İLKHA)