Ensarullah, bir ABD gemisini vurdu ve işgal bölgelerini füzelerle hedef aldı Ensarullah, bir ABD gemisini vurdu ve işgal bölgelerini füzelerle hedef aldı

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor bölgesinde bulunan ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun askeri üssü, son günlerde artan saldırılara maruz kaldı. Yerel kaynaklara göre, Kuniko gaz sahası ve çevresine en az 4 füze atıldı. Saldırı sonucunda roketler üs çevresine düştü, ancak gaz sahasında herhangi bir zayiat yaşanmadığı bildirildi.

Saldırıyı üstlenen herhangi bir grup veya birey henüz ortaya çıkmadı. Son günlerde Suriye'deki ABD üslerine karadan karaya füzelerle ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile saldırılar düzenlenirken, sorumluların kimliği hala belirsizliğini koruyor.

ABD, Suriye'de Humus Çölü'ndeki et-Tanıf Üssü'nün yanı sıra Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde PKK/PYD'nin kontrolündeki en az 11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor. Deyrizor ili, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan stratejik bir konumda bulunuyor. Ayrıca Irak ve Ürdün'den gelen boru hatları ve ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

Kaynak: (İLKHA)