Tahin, susamdan yapılan bir yiyecektir. Pekmez ise üzümlerin suyunun çıkarılması ve kaynatılması neticesinde elde edilir. Tahin ve pekmezin birlikte tüketilmesi konusu, bugüne kadar pek çok kez dile getirildi. Bu muhteşem ikili aslında bir arada tüketildiğinde fayda sağlamıyor. Bu nedenle ayrı ayrı olacak şekilde tüketilmesi gerekiyor.

Tahinin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunur. Pekmezin içerisinde bulunan şeker miktarı fazladır. Tahin ve pekmez beraber yenirse kilo aldırır. Aynı zamanda şeker seviyesini de yükseltebilir.

ŞİŞKİNLİĞE YOL AÇIYOR

tahin-ve-pekmezi-sakin-birlikte-tuk-dazm_cover

Tahin ve pekmez bir arada tüketildiği takdirde şişkinlik yapar. El, ayak, karın bölgesi gibi farklı noktalarda şişkinlik olabilir. Tahin ve pekmezin bir arada tüketilmesi halinde böbrek sağlığı açısından da bir zarar söz konusudur. Tahin ve pekmez ayrı ayrı yenirse çok sayıda fayda sağlar.

Sağlık Bakanı Koca'dan Klima Kullanımında Önemli Uyarılar Sağlık Bakanı Koca'dan Klima Kullanımında Önemli Uyarılar

KALP VE BEYİN SAĞLIĞINA FAYDALI

Tahin, kalp ve beyin için oldukça faydalıdır. Pekmez ise özellikle kansızlığa olan faydaları ile bilinir. Ayrıca hafızayı kuvvetlendirme noktasında da etkilidir. Tahin her ne kadar pekmezle beraber zararlı olsa da farklı yiyeceklerle tüketilebilir. Tahin ile beraber yoğurt tüketilebilir. Ayrıca tahinle beraber bal ve reçel, tatlandırıcı olarak tercih edilebilir.

Kanser hastalarının ve ciddi bir hastalığı olanların, pekmez ve tahin gibi besinlerin tüketiminde dikkatli olmasında fayda var. Tahin ve pekmez tüketmeden önce hekime danışılmalıdır.

Tahin ve pekmez, tatlılara ilave edilebilir. Kurabiye, kek, pasta gibi ürünlerin hazırlanmasında bu besinler tercih edilebilir. Tahin ve pekmezden gerekli faydaların elde edilmesi için uygun koşullarda üretilmesi gerekir. Hijyenik koşullarda üretilmeyen ve içerisinde yapay malzemeler bulunan tahin, pekmez gibi yiyecekler oldukça zararlıdır. Bozulmuş tahin ve pekmez asla tüketilmemelidir. Tahin ve pekmezin aşırı tüketiminden de kaçınılmalıdır. Kilo alımının yanı sıra aşırı tüketim durumunda farklı yan etkiler de ortaya çıkar.

Kaynak: (Haber Merkezi)