Türkiye’de mal ya da mülke sahip olan kişilerin ödemekle yükümlüğü olduğu birkaç vergi bulunuyor. Bu kapsamda ev, arsa, arazi, tarla, işyeri gibi gayrimenkulü olan kişilerden alınan ‘emlak vergisi’ de bu vergiler arasında yer alıyor. Ancak emlak vergisi muafiyetine sahip olduğunu bilmeden ödeme yapanların belirli bir süre içerisinde başvuru yaparak ödemeleri geri almasının mümkün olduğu pek bilinmiyor.

Emlak vergisi ödemelerinde 5 yıllık iade almak için son 2 gün kaldı! Paralar hesaplara geri yatacak Emlak vergisi ödemelerinde 5 yıllık iade almak için son 2 gün kaldı! Paralar hesaplara geri yatacak

Yılda iki kez ödenen emlak vergisinden istisnalar kapsamında bazı kişiler muaf tutuluyor. Bu kapsamda muafiyeti olan kişilerin emlak vergisi ödemesi yükümlülüğü bulunmuyor. Muafiyeti olduğunu bilmeden emlak vergisi ödemesi gerçekleştiren kişiler ise, başvuru yapması halinde ödediği miktarı geri alabiliyor. Peki emlak vergisi ödemesi nasıl, nereden geri alınır? İşte emlak vergisi ödemesini geri almanın şartları…

EMLAK VERGİSİNİN İKİNCİ TAKSİT ÖDEMELERİ BU AY BAŞLADI

prim-borclanmasi-yapacaklar-dikkat-asgari-ucret-artisi-ile-hesaplar-degisecek-yaptiniz-yaptiniz-smIx

Emlak vergisinin ilk taksit ödemesi bu sene için geride kaldı. İkinci taksit ödemesini 1 Kasım 2023 tarihi itibariyle başlatmış olan devlet, 30 Kasım 2023 tarihine kadar emlak vergisini tahsil etmeyi sürdürecek. Hazır emlak vergisi ödemesi dönemi gelmişken uyarılarda bulunan uzmanlar, Vergi Ulusal Kanunu kapsamında nakden veya mahsuben tahsil edilecek en fazla veya yersiz tahsil edildiği anlaşılan vergilerin iadesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek geri alınabilecek olan emlak vergisi ödemelerine ışık tuttu.

ŞARTLARI SAĞLAYAN KİŞİLER, ÖDEDİĞİ VERGİYİ İADE ALABİLİYOR

Emlak vergisi ödemesine gerek olmayan, örneğin tek bir evi olan ve evi 200 metreyi aşmayan kişiler ile emekli maaşı dışında herhangi bir geliri olmayan kişiler gibi istisnai duruma sahip olanların emlak vergisi mükellefi olmadığını hatırlatan uzmanlar, bu kişilerin ödemelerini geri alabileceğini belirtti. Şehit eşi, ev hanımı, yetim çocuğu ile gazi veya işsiz olunması halinde de alınmayan emlak vergisinin bilinmeden ödenmesi durumunda belediyeden tahsil edilebileceğini hatırlatan uzman isimler, geri ödemeleri alabilmek için hukuken bağlayıcılığı olan 5 yıl şartını hatırlattı. Uzmanların bildirdiğine göre, ödemeleri üzerinden 5 yıl geçmeyen kişiler, emlak vergisini istisnai kısımda yer alması halinde geri alabiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi