2024 yılının ilk üç ayında, küresel gıda arzı ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde, Türkiye tarım sektörü dış satımda tarihi bir zirveye ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre, 9,3 milyar dolarlık ihracatla sektör, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %8,6'lık bir artış kaydederek Türkiye'nin toplam ihracatından %14,6'lık bir pay aldı.

Özellikle hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü 3,1 milyar dolarla ön plana çıkarken, yaş meyve ve sebze sektörü 963,6 milyon dolar, meyve sebze mamulleri 708,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İhracatta öne çıkan ülkeler arasında Irak, Rusya Federasyonu, ABD, Almanya ve Hollanda yer aldı.

İstanbul, Mersin, İzmir ve Antalya illerinden yapılan ihracat dikkat çekti. İstanbul, özellikle hububat ve mamulleri sektöründe 903,7 milyon dolarlık ihracatla öne çıkarken, Mersin yaş meyve ve sebze, İzmir kuru meyve ve mamulleri, Antalya ise süs bitkileri ve mamulleri ile dikkat çekti.

Bayram Tatilinde Korsan Taşımacılık ve Fahiş Fiyatlara Rekor Ceza Bayram Tatilinde Korsan Taşımacılık ve Fahiş Fiyatlara Rekor Ceza

2024 yılı ilk çeyreğinde bitkisel ürünlerde %10,5, hayvansal ürünlerde %18,4 artış gözlenirken, ağaç ve orman ürünlerinde %1,2'lik bir düşüş yaşandı. Özellikle fındık ve mamulleri %33,7'lik bir artışla dikkat çekti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı